علمی که امام علیه السلام می فرماید غیر از علومی است که فلاسفه دارند.

علمی که امام علیه السلام می فرماید غیر از علومی است که فلاسفه دارند


امام علی عليه السلام می فرماید: یا کمیل لاتأخذ الاّ عنّا تکن منّا یعنی ای کمیل علوم و معارف را از کسی جز از ما اهل بیت کسب نکن تا از ما باشی.
آیت الله صافی(ره) می فرماید: علمی که امام می فرمایند. غیر از علومی است که فلاسفه د ارند. این علوم را علوم رسمی می گویند و علم رسمی به قول شیخ بهایی:

علم رسمی سر به سر قیل است و قال * نه از او کیفیتی حاصل نه حال

 

درسهاي معارف و اخلاق /صفحه 43


طالب علم باید مواظب باشد که این طرف و آن طرف نرود. باید خیلی حواسش جمع باشد، باید سراغ آنها که « کلامکم نور و امرکم رشد» ، آنهایی که هر چه از بیت آنها و از کانون آنها صادر می شود همه اش حق محض است و حقیقت و صواب است و هیچ شایبۀ گناه و اشتباه در آن نیست برود. مواظب باشد که سراغ د یگری نرود. باید از اول سراغ آنها برود و با آنها ارتباط آموزشی پیدا بکند و الا اگراز همان اول، راه را عوضی رفت تا آخر عوضی خواهد رفت:


خشت اول چون نهد معمار کج * تا ثریا می رود د یوار کج

 

عالِم باید بداند که عملش را از کجا برداشت می کند. باید مواظب باشد که حرف های دیگران فریبش ندهد، مغرور نشود، نرود از شرق و غرب اخذ مبنا بکند و بعد بیاید آیات و روایات را با آن مبانی تفسیر کند. این خودش یک مطلبی است که اهل فضل متوجه آن هستند. گاهی انسان می رود مطلبی را از کتب بیگانگان مطالعه می کند و به حرف آنها اعتقاد پیدا می کند و بعد می آید کتاب و سنت را مطالعه می کند. یعنی مبنا را از کتاب و سنت برداشت نمی کند، بلکه بر عکس، کتاب و سنت را طوری کش و قوس می دهد که مطابق آن مبنای اخذ شده از کتب بیگانگان شود. باید به چنین شخصی گفت: « این ره که تو می روی به ترکستان است.»


درسها اخلاق و معارف/صفحه 846

خواندن 728 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز707
دیروز855
این هفته3193
این ماه13092
جمع بازدیدها862025

1397-08-24
Top