مرحوم فلسفی: فلاسفه شبهات را پاسخ نمی دهند و به مطالب نادرست و غیرقابل قبول تفوه میکنند

مرحوم فلسفی : فلاسفه شبهات را پاسخ نمی دهند و به مطالب نادرست وغیرقابل قبول تفوه میکنند

بی شک تسلّط بر سخن و چیره دستی در خطابه یکی از موهبت هایی است که خداوند متعال نصیبِ هرکس نمی کند. اگر خطیبی این هنر را با علم و دانش و ژرف نگری بیامیزد، کلامی سراسر جذّاب و هدایت گر می آفریند. استاد مسلَّم سخن، جناب حجةالاسلام محمد تقی فلسفی(ره) یکی از این نمونه ها بود که سخنوری و دانشوری در وجودش ممزوج شده بود و سخنش را حلاوت می بخشید. خطابه های او به گونه ای بود که هم مردم عادی سود می جستند و هم اهل فکر و اندیشه از آن توشه ها می چیدند. وی با ذهنِ کنج کاو خود نیازهای جامعه را به خوبی درک کرده بود و با مطالعه و اندیشه در خصوص آن ها در قالبِ کلام و سخن به طرح آن ها می پرداخت.

مرحوم فلسفی نمونه و الگوی بسیار برجسته ای برای همه سخنوران و دانشوران متعهد بود که باید بیش تر به جامعه ـ خصوصاً نسل جوان ـ شناسانده شود.

همواره یکی از سخنانی که فلاسفه می زنند میگویند ما شبهات را جواب میدهیم درحالی که اگر آنها یک شبهه را بیاورند که با قوائد فلسفی جواب داده باشند ما به آنها جایزه می دهیم درحالی که هر شبهه که پاسخ گفته می شود براساس مبانی وبرهاین متکلمین وعلمای راستین تشیع بوده نه وهمیات فلاسفه.

در این مطلب که از کتاب معاد از نظر جسم و روح که موضوع این کتاب از مباحث پایه ای اسلام است و ایمان به آن، حسّ مسئولیت و وظیفه شناسی را در آدمی به وجود می آورد و در نتیجه انسان را از ارتکاب گناه باز می دارد. حجةالاسلام فلسفی در کتاب معاد از نظر روح و جسم به موضوع های بسیار مهم و ضروری که باید هر فرد مسلمان به آن آگاهی داشته باشد پرداخته که به بعضی از آن ها اشاره می کنیم: مکتب پیامبران و معاد، ایمان به معاد و احساس مسئولیت، مرگ و آغاز زندگی آخرت، عالم برزخ و بطلان تناسخ، پایان عمر دنی، قرآن و اسامی قیامت، شبهاتی پیرامون معاد، کتاب عمل افراد و امت، امید به رحمت یا حسن ظن به خد، قیامت و روز حساب، صراط دنیا و صراط آخرت، بهشت و دوزخ و تهیه زاد برای آخرت.

کتاب معاد از نظر روح و جسم، مجموعه سخنرانی های مرحوم فلسفی در رمضان سال ۱۳۵۰ در مسجد مرحوم سید عزیزالله در بازار تهران است که پس از بازنگری دو سه جلد تهیه و به کوشش هیئت نشر معارف اسلامی جلد اول آن در اسفندماه ۱۳۶۰ و جلد دوم در خرداد ماه ۱۳۶۲ و جلد سوم نیز در شهریورماه ۱۳۶۳ به زیور طبع آراسته و تقدیم جامعه اسلامی شده است.

مرحوم فلسفی تاکید می کند که فلاسفه به شبهات پاسخ نمی دهند که هیچ بلکه به خاطر عقاید نادرست خود مبانی قرآن و حدیث راهم زیر پا می گذارند و این پافشاری برعقاید ناصحیح فلاسفه کار را به جایی می رساند که آنها معتقد به معاد جسمانی نشوند وهیچ پاسخی به منتقدان نمی ذدهند بلکه سخن آنان را تایید می کنند.

 

ketab-falsafi

kha-falsafi

khat-falsafi1

 

خواندن 854 دفعه
برچسب‌ها
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز854
دیروز814
این هفته5258
این ماه14345
جمع بازدیدها892659

1397-09-24
Top