ادعای الوهیت و اذکار کفر آمیز در کتب سران عرفان و تصوف

سفارش صمدی آملی به ختم لا اله الا انا!!!

 

بسم الله الرحمن الرحیم


شطحیات و ادعاهای عجیب عارفان صوفی مسلک در طول تاریخ


در تاریخ ثبت شده است که بسیاری از سران عرفان و تصوف، ادعاهای عجیب نموده و دعوی الوهیت داشته اند (مانند حلاج و بایزید بسطامی و …). برای نمونه در یکی از مطالب سایت بیان شد که بایزید بسطامی با صراحتی عجیب، خود را از خداوند و حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز بالاتر می داند! برای مشاهده این مطالب بر روی لینک های روبرو کلیک کنید: ادعای مضحک برتری بر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلمادعای مضحک برتری بر خداوند متعال


در یکی دیگر از مطالب نیز بیان گردید که شمس تبریزی در کمال بی ادبی و جسارت، به قرآن و ساحت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله توهین می کند و می گوید که خواندن قرآن مرا تاریک می کند و رساله مخلوقات تاریک کننده هستند چه محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد چه غیر محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) (نعوذ بالله)! مشاهده این مطلب در لینک روبرو: اهانت شمس تبریزی به قرآن و حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله


در مقابل، برخی از عارفان صوفی مسلک در صدد توجیه این شطحیات برآمده و برای مثال می گویند که این ادعاها در شرایط طبیعی مطرح نشده و عرفا در حالت بی خودی و بدون داشتن اختیار، چنین کلماتی را بر زبان رانده اند.


بیان اذکاری عجیب در کتاب یکی از عرفای معاصر


اما در کمال تعجب یکی از شخصیت های برجسته عرفان و تصوف که در قید حیات نیز می باشد و بسیاری از حوزویان نیز شاگرد وی بوده اند، طی دستور العملی، اذکاری را در کتاب خویش بیان و آن را روانه بازار چاپ نموده که این اذکار در نوع خود کم نظیر و بی سابقه می باشد! طبق تحقیقات به عمل آمده، وی از مشایخ یکی از جریانات تصوف فرقه ای نیز می باشد.


وی با صراحت تمام بیان می کند که هر روز پیش از نماز صبح پس از طی مراحل و بیان اذکار و اورادی خاص، به تعداد مشخصی این ذکر را می گوید: لا اله الا انا !
حال چگونه کسی که ادعای عرفان ناب دارد، چنین اذکاری را در حالتی کاملا طبیعی در قالب یک کتاب ارائه و چاپ می کند و در اختیار عموم مردم نیز قرار می دهد! اذکاری که هیچ گونه توجیه علمی و اعتقادی ندارند و خداوند متعال در جای جای قرآن مجید، ادعای الوهیت را مساوی با کفر و شرک دانسته است. چگونه چنین ذکری می تواند در منظومه معرفتی اسلامی تعریف شود؟


بنا به دلائلی و برای دفع مفاسد احتمالی، نام وی ذکر نمی شود. اما تصویر صفحه ی مذکور از کتاب او را می توانید در زیر مشاهده فرمائید:

 

samadi1

 برگرفته از سایت پژوهشی درباره ابن عربی ، عرفان و تصوف

   

یک اصلاحیه اما بی اهمیت

 

مطالب فوق بنا بر نقل سایت ابن عربی مربوط به حجت هاشمی است که اشتباهاً به نام صمدی آملی آورده شد.


اما فرقی ندارد. به قول عوام همه ی این ها سر و ته یک کرباسند چون همه وحدت وجودی هستند

 

و امام خمینی وحدت وجودیها را کافر و نجس می داند اما صمدی آملی و هم فرقه ایهای او مخالفین وحدت وجود را به یک الاغ می انگارد.


صمدی آملی هم می گوید ما دو وجود نداریم و هرچه هست یک وجود است که در قوالب و اندازه های گوناگون ظهور کرده نه اینکه وجود زمین غیر از وجود آسمان و وجود آسمان غیر از وجود حق متعال باشد.


بایزید هم همین ادعا را داشت.najafi


سید احمد نجفی هم در کتاب شراب طهور / 57 همین ادعا را دارد.


ملاصدرا هم می گوید واجب الوجود کل اشیاء.


ابن عربی هم می گوید، سبحان من اظهر الاشیاء و هو عینها.


مولوی هم می گوید: هر لحظه به شکلی بت عیار در آمد،


حسن زاده هم می گوید الحق هو المشهود و الخلق موهوم .


جوادی آملی هم می گوید: انسان چیزی جز وجودی مجازی نیست .


و ...[اگر بخواهیم این افراد را به شمارش در بیاوریم مثنوی هفتادمن کاغذ شود].

 

منابع مطالب مذکور در فصلنامه ی نورالصادق موجود است.

 

 

خواندن 1108 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز809
دیروز1355
این هفته3503
این ماه20911
جمع بازدیدها869844

1397-08-30
Top