امام علیه السلام فرمودند:

امام علیه السلام فرمودند:

خداوند تبارک و تعالی می دانست که ارواح در آن شرف و علو مرتبتشان اگر بر حال خود رها شوند، اکثرشان ادعای ربوبیت در برابر پروردگار عزوجل می کنند و به خاطر نظر رحمت و عنایتی که به ارواح داشت، آنان را به قدرتش در ابدانی که در ابتدا تقدیر برایشان مقدر شده بود قرار داد، بعضی را بر بعض دیگر محتاج و وابسته نمود و درجات بعضی را بالاتر از دیگران قرار داد و حاجات بعضی را به کمک بعض دیگر برآورد.

و رسولانش را به سوی آنان فرستاد و آن رسولان را حجت بر خلق قرار داد تا بشارت دهنده و بیم دهنده باشند و خلق را امر به عبودیت و تواضع برای معبودشان نمایند، به انواعی از عبادات که خداوند متعال دستور داده است و برای بندگان ثواب ها و عقوبات دنیوی و اخروی مقرر فرمود، تا آنان را به خیر ترغیب و تشویق نماید و نسبت به شر و بدی بی رغبت کند و با طلب معاش و کسب رام و ذلیل نماید، تا بدانند که آنان مربوبند، بنده و مخلوقند و رو به عبادات معبود و ربشان آورند و مستحق نعیم ابد و بهشت جاودان گردند و از ادعا آنچه که برایشان در آن حقی نیست ایمن و موصون مانند.

سپس امام علیه السلام فرمودند: ای پسر فضل نگاه خداوند (حسن نظر او) به بندگان نیکوتر از نگاه بندگان به خودشان است . آیا نمی بینی که در بین بندگان بعضی علو و برتری بر دیگران را دوست دارند؟ حتی بعضی ادعای ربوبیت می کنند. (فقال أنا ربکم الاعلی)[1] آیا ادعای نبوت یا امامت نمایند، در حالی که حقشان نیست.

این ادعاها را می کنند با وجود اینکه در خودشان می بیند نقص و عجز و ضعف و خواری و نیاز و فقر و دردها و مصایبی که پی در پی بر آنان وارد می شود و مرگی که غالب و قاهر بر آنان است.

ای پسر فضلی خداوند متعال نسبت به بندگان انجام نمی دهد مگر صالح تر به حالشان را و هرگز به مردم ظلم نمی کند ولی مردم به خودشان ظلم می کنند.

خواندن 369 دفعه
برچسب‌ها
Share this article

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز1200
دیروز835
این هفته2035
این ماه32057
جمع بازدیدها107373

1398-05-01
Top