امام علیه السلام فرمودند:

امام علیه السلام فرمودند:

خداوند تبارک و تعالی می دانست که ارواح در آن شرف و علو مرتبتشان اگر بر حال خود رها شوند، اکثرشان ادعای ربوبیت در برابر پروردگار عزوجل می کنند و به خاطر نظر رحمت و عنایتی که به ارواح داشت، آنان را به قدرتش در ابدانی که در ابتدا تقدیر برایشان مقدر شده بود قرار داد، بعضی را بر بعض دیگر محتاج و وابسته نمود و درجات بعضی را بالاتر از دیگران قرار داد و حاجات بعضی را به کمک بعض دیگر برآورد.

و رسولانش را به سوی آنان فرستاد و آن رسولان را حجت بر خلق قرار داد تا بشارت دهنده و بیم دهنده باشند و خلق را امر به عبودیت و تواضع برای معبودشان نمایند، به انواعی از عبادات که خداوند متعال دستور داده است و برای بندگان ثواب ها و عقوبات دنیوی و اخروی مقرر فرمود، تا آنان را به خیر ترغیب و تشویق نماید و نسبت به شر و بدی بی رغبت کند و با طلب معاش و کسب رام و ذلیل نماید، تا بدانند که آنان مربوبند، بنده و مخلوقند و رو به عبادات معبود و ربشان آورند و مستحق نعیم ابد و بهشت جاودان گردند و از ادعا آنچه که برایشان در آن حقی نیست ایمن و موصون مانند.

سپس امام علیه السلام فرمودند: ای پسر فضل نگاه خداوند (حسن نظر او) به بندگان نیکوتر از نگاه بندگان به خودشان است . آیا نمی بینی که در بین بندگان بعضی علو و برتری بر دیگران را دوست دارند؟ حتی بعضی ادعای ربوبیت می کنند. (فقال أنا ربکم الاعلی)[1] آیا ادعای نبوت یا امامت نمایند، در حالی که حقشان نیست.

این ادعاها را می کنند با وجود اینکه در خودشان می بیند نقص و عجز و ضعف و خواری و نیاز و فقر و دردها و مصایبی که پی در پی بر آنان وارد می شود و مرگی که غالب و قاهر بر آنان است.

ای پسر فضلی خداوند متعال نسبت به بندگان انجام نمی دهد مگر صالح تر به حالشان را و هرگز به مردم ظلم نمی کند ولی مردم به خودشان ظلم می کنند.

خواندن 339 دفعه
برچسب‌ها
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز213
دیروز817
این هفته1829
این ماه13049
جمع بازدیدها942703

1397-12-01
Top