دیدار آیت الله صافی با تولیت عتبات عالیات در کربلا


صبح روز پنج شنبه 1/8/98 حضرت آیت الله صافی و هیأت همراه با آقای شیخ عبدالمهدی کربلایی تولیت حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) در محل دفتر تولیت واقع در حرم مطهر دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌اللّه محمدکاظم هزارجریبی و نقد عرفان و فلسفه


علی قنبریان(1)


چکیده
آیت‌اللّه محمدکاظم هزارجریبی از دانشمندان دورۀ قاجار می‌باشد. تألیفات و ترجمه‌های بسیاری از ایشان برجای‌مانده است و بزرگانی همچون شیخ آقا بزرگ تهرانی و سیدمحسن امین از آن‌ها گزارش داده‌اند. وی عرفان و فلسفه را قبول نداشته و بزرگان آن‌ها و کلامشان را نقد و تحلیل کرده است. یکی از رساله‌هایش فواید لطیفه است که در بخشی از آن به مذمت از عرفا و فلاسفه پرداخته است. در مقالۀ حاضر، پس از شرح مختصری از زندگانی این عالم پُرکار و بیان دیدگاهش، منتخباتی از رسالۀ فواید لطیفه آورده شده است. روش تحقیق نیز کتابخانه‌ای و به‌صورت توصیفی است.

واژگان کلیدی: محمدکاظم هزارجریبی، عرفان، فلسفه، تصوف، رسالۀ فواید لطیفه.

قافله عزاداران ایتام آل محمد(ص)

با حضور شاگردان امام صادق(ع) از محل دارالصادق اصفهان در روز شهادت امام صادق

25 شوال 1440

شرح حال اجمالی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج میرزا یدالله دوزدوزانی تبریزی مدظله العالی

حضرت آيت الله حاج میرزا یدالله عباس زاده رفیع، معروف به دوزدوزانی تبریزی، فرزند حاج عبد الحميد، فرزند حاج عباس، و او فرزند حاج الله وردی، به سال 1314ش، برابر با 1354ق، در خاندانی متدين و مذهبی در محله ی پل سنگی شهر تبريز چشم به جهان گشود.

حضرت آیت الله صافی در قافلۀ عزاداران یاس کبود در شام غریبان حضرت فاطمه زهرا(س)

به سرپرستی آیت الله حاج سید علیرضا حیدری در شهرستان یزد

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

با کمال تأثر و تأسف با خبر شدیم که روح بلند مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حقیقت به ملکوت اعلی پیوست.

یادداشت دکتر یحیی یثربی درباره مرحوم دکتر احمدی و غلو درباره اقطاب صوفیه


در کانال دکتر سید یحیی یثربی یادداشتی با عنوان ” چند خاطره کوتاه از مرحوم دکتر احمدی” منتشر شده است که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود. اما بخشی از این یادداشت متضمن نکته ای مهم و درخور توجه است. اینکه متاسفانه طرفداران و مروجان عرفان صوفیانه در کنگره هایی که در مجامع به اصطلاح علمی و دانشگاهی کشور برگزار می شود، با غلو در مقام اقطاب تصوف، آنها را در حد پیامبران و ائمه معصومین علیهم السلام بالا برده و ستایش می کنند. در صورتی که بنا بر شواهد قطعی و انکارناپذیر، آنها شخصیت هایی دور افتاده از مسیر تشیع و از سران فرقه های انحرافی بوده اند.

پاسخی به ادعای گرایش شیخ بهایی و ملامحمدتقی مجلسی (مجلسی اول) به صوفیه

 

رابطه پدر علامه مجلسی با صوفیه

یکی از دلائل و شواهد مهم عدم گرایش مجلسی اول به تصوف، عبارت علامه مجلسی (ره) درباره رابطه پدر ایشان با صوفیه است که در مطالب پیشین سایت به آن اشاره شد. علامه مجلسی در کتاب اعتقادات [۱] می نویسد: « بر تو باد پرهیز از این گمان که پدر علامه ام (که ضریحش نورانی باد!) از صوفیان باشد،یا اعتقادی به مسالک و مذاهب آنها داشته باشد . حاشا از این نسبت! چگونه اینگونه باشد ، در حالی که او مانوس ترین اهل زمان خودش به اخبار اهل بیت –علیهم السلام- و عالم ترین آنها به این اخبار بود . مسلک او زهد و ورع بود . او در ابتدا به اسم تصوف تظاهر می کرد ، تا این طایفه به او متمایل شوند و از او فرار نکنند، تا اینکه آنها را از این عقاید فاسده و اعمال بدعت آمیز رهایی بخشد ، و به تحقیق که عده زیادی از آنها را با این مجادله حسنه هدایت کرد ، و در آخر عمرش وقتی مشاهده نمود که رعایت این مصلحت ، موضوعیت ندارد ، و پرچم های گمراهی و سرکشی سرنگون گشته ، و احزاب شیطان شکست خورده اند ، و معلوم شد که این ها دشمنان خدا هستند ، از آنها بیزاری جست. و مستمرا منکر عقاید باطل آنها می شد . و من (که فرزند ایشان هستم) آشناتر از هرکس به طریقه پدرم هستم . و نزد من نوشته های پدرم در این باره موجود است. »

صفحه1 از88

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز440
دیروز601
این هفته5202
این ماه17670
جمع بازدیدها236960

1398-08-26
Top