شرح حال مختصري از زندگاني مرحوم آيت الله العظمي سيد ابوالحسن موسوي اصفهاني (ره)(1284-1365 قمري)

"مرحوم سيد" در روستاي "مديسه" از توابع شهر" اصفهان" در سال 1284 قمري متولّد شد . اجداد او أصلاً از سادات موسوي بهبهان بوده که نسبت به موسي بن ابراهيم بن امام موسي کاظم علیه السلام مي رساندند . پدرش "سيد محمد" متولد کربلا و مدفون در خوانسار بوده و اهل علم نبوده است . جدّ او سيد عبدالحميد متولّد بهبهان و مدفون در اطراف شهرستان بروجن، از علماء و از شاگردان صاحب جواهر و شيخ موسي کاشف الغطاء (رهما) بوده است . سيد ابوالحسن مقدمات را در قريه مديسه خوانده و در آغاز جواني به حوزه علميه اصفهان مي رود . در اصفهان از محضر اساتيد انجا خصوصاً" آخوند ملا محمد کاشاني" بهره مي برد .

مرحوم سيد در سال 1308 قمري به قصد ادامه تحصيل به "نجف اشرف "هجرت مي کند . چهار سال از محضر ميرزا حبيب الله رشتي و سپس حدود 17 سال مستمراً ( از سال 1312 تا 1329 قمري )از محضر مرحوم آخوند خراساني ( صاحب کفايه ) استفاده مي کند . ايشان همزمان با حضور در درس خاج به تدريس سطوح عاليه اشتغال داشت . بعد از فوت مرحوم آخوند ديگر در درس کسي حاضر نشد و خود مستقيماً به تدريس فقه و اصول پرداخت و شاگردان زيادي ( همچون آيات : شيخ محمّد تقي آملي – شيخ محمّد کوهستاني – سيد عبدالله شيرازي – ميرزا حسن سيادتي سبزواري – شيخ محمّد حسين کلباسي – شيخ علي مشکات – سيد مرتضي لنگرودي – شيخ علي علياري – ميرزا غلامحسين جعفري همداني – شيخ محمّد رضا طبسي –ميرزا حسن بجنوردي و شيخ محمّد تقي بهجت و ....... ) تربيت نمود . تأليف فقهي معروف ايشان کتاب "وسيله النجاه" است که مورد توجه مراجع و مجتهدين بعد قرار گرفته و بر آن شرح و تعليفه زده اند .

بعد از فوت مرحوم نائيني و مرحوم حاج شيخ عبدالکريم حائري مرجعيت تقليد عامه شيعيان ( تقريباً ) در مرحوم سيد منحصر گرديد و تا آخر عمر يعني حدود 10 سال ادامه داشت .

در ارتباط با تواضع و جود و گذشت و صبر و حلم و سعه صدر و تلاش علمي و هوش و حافظه مرحوم سيد قضاياي مختلفي ذکر شده که مي توان براي تفصيل به کتاب ( حيات جاوداني )- نوشته: ( سيد جعفر موسوي اصفهاني ) رجوع کنيد .
در مورد معنويات مرحوم سيد نيز قضاياي مختخلف ذکر گرديده است که قابل توجّه مي باشد . شايد مهمترين آنها قضيه پيام امام عصر ارواحنافداه توسط زاهد معروف شيخ محمّد کوفي خطاب به ايشان است : قل له : ارخص نفسک و اجعل مجلسک في الدهليز و اقض حوائج الناس نحن ننصرک !
يعني : به او بگو! خود را ارزان کن و در دالان منزل (محل عمومي ) بنشين ( به راحت در اختيار مردم باش ) نيازهاي مردم را براور ، ما تو را ياري مي کنيم . ( تفصيل اين قضيه و ساير قضاياي معنوي مرحوم سيد در کتاب حيات جاوداني ذکر شده است )

فوت مرحوم سيد

عاقبت در پي مدّتي بيماري ، در شب دوشنبه 9 ذي حجّه سال 1365 قمري برابر با 13 /8/1325 شمسي در شهر کاظمين مرحوم سيد ( در سن 81 سالگي ) دار فاني را وداع گفت . در پي انتشار خبر جانگداز رحلت ايشان جهان شيعه و اسلام ، خصوصاً کشورهاي عراق و ايران ، غرق ماتم و عزاداري شدند . آن مرحوم را بعد از مراسم غسل و تشييع واقامه نماز ميت در جوار حرم حضرت اميرالمومنين (ع ) در يکي از حجرات صحن مطهر علوي (ع ) ( کنار قبر استادش مرحوم آخوند و فرزند شهيدش سيد حسن ) به خاک سپردند . " رحمه الله عليه"

خواندن 585 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز830
دیروز1201
این هفته5318
این ماه15133
جمع بازدیدها917800

1397-10-29
Top