نگاهی به حیات علمی و اجتماعی استاد آیت الله حاج سید ابراهیم علم الهدي سبزواری

نگاهی به حیات علمی و اجتماعی استاد برجسته حوزه علمیه مشهد
آیت الله حاج سید ابراهیم علم الهدي سبزواری
به مناسبت سالگرد ارتحال آن عالم ربانی / 24 شعبان

آيت الله حاج سيد ابراهيم علم الهدي سبزواري فرزند حاج سید محمد حسینی علم الهدی در سال 1335 قمری مطابق با سال 1296 شمسی در شهر سبزوار و در خانواده ای متدین به دنيا آمد.
او پس از سپری کردن دوره کودکی وارد مکتب خانه شد و دروس قرآن و ادبیات فارسی را در آنجا فراگرفت. وی به سفارش پدر خود به مدرسه فخریه رفت و دروس سطح را در آن جا به پايان رسانید و از محضر شاگردان مكتب حاج ملاهادي سبزواري در دروس فلسفه، عرفان و کلام تلمذ نمود.

آیت الله علم الهدی جهت تکمیل دروس حوزوی، در سال 1355 قمری عازم کشور عراق شد و در شهر کربلا سکونت گزید.
ایشان در حوزه علمیه کربلا در دروس خارج فقه آیت الله العظمی حاج آقا حسين قمي و دروس خارج فقه و اصول و تفسیر و کلام آیت الله العظمی میلانی شرکت کرد و به مدارج عالی علمی نایل گردید.
وی در سال 1366 قمری به همراه استاد خود آیت الله العظمی میلانی به نجف اشرف رفت و در آن حوزه علاوه بر دروس ایشان در درس خارج اصول آیت الله العظمی خوئی شرکت کرد.
در سال 1373 قمری، پس از آنکه آیت الله العظمی میلانی برای معالجه و زیارت حضرت رضا علیه السلام به مشهد مقدس مهاجرت کرد و به اصرار طلاب و فضلای مشهد در این شهر ساکن شد، آیت الله علم الهدی نیز به تبعیت از استاد خود به شهر مقدس مشهد مهاجرت نمود.
ایشان جمعا سه دوره اصول و تمامی مباحث فقهی آیت الله العظمی میلانی را شرکت کرد و از جهت علمی، به مرتبه و درجه ای رسید که آیت الله العظمی میلانی بالاترین اجازه اجتهاد را با تعابیر مخصوص به وی دادند و حتی در مسائل فقهی که شخصا فتوی نداده و احتیاط نموده بودند به ایشان ارجاع می دادند . (1)
وی در شبستان مسجد گوهرشاد، پس از آن كه آيت الله العظمی ميلاني خارج فقه و اصول تدريس مي كرد، به تقرير درس استاد مي پرداخت و پس از ارتحال ايشان خود حلقه درسي تشكيل داد و بيش از دو دهه در مدرسه امام صادق علیه السلام و سایر مراکز به تدريس درس خارج فقه و اصول مبادرت ورزيد و شاگردان برجسته اي را در مكتب اصولي خود پروراند . (2)
آيت الله علم الهدي انساني خليق، شوخ طبع، ساده زيست و بسيار متواضع بود و بيش از سه دهه در مسجد فرش فروشها (حوض چهل پايه) نماز جماعت اقامه نمود و به گره گشايي از كار مردم اهتمام ورزيد.
وی هیچگاه ادعای فضل و کمال ننمود، آنچنان زیست که اگر افراد ایشان را نمی شناختند، او را فردی عادی تصور می نمودند.
او هيچگاه سعي نمي كرد خود را مقلد بار بياورد و در طرح مسائل علمي و گشودن گره از معماي آنها از نبوغ خاصي برخوردار بود.
آیت الله علم الهدی سرانجام در سن 85 سالگی در ماه شعبان سال 1420 قمری برابر با 12 آذر سال 1378 شمسی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت و پیکر پاکش روز بعد با حضور علما و روحانیون از محل مسجد فرش فروشها تشييع و در رواق دارالزهد حرم مطهر رضوی تدفین شد . (3)
ایشان در مدت عمر بابرکت خود آثار متعددی را تالیف کرد که برخی از آنها عبارتند از: تقریرات دروس خارج فقه و اصول و تفسیر آیت الله العظمی میلانی، آیات العقائد، حاشیه بر نهایه الدرایه آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی و یک دوره اصول.


[1] . آیت الله علم الهدی وکیل تام الاختیار آیت الله العظمی میلانی بود و سه روز قبل از وفاتشان، مهر و کلید صندوق شخصی خود را به ایشان سپردند.
[2] . آیت الله علم الهدی در زمان حیات آیت الله العظمی میلانی در منزل خودشان سطوح عالی حوزه را تدریس می کرد و تا زمان حیات استاد خود، درس خارج شروع نکرد.
[3] . به نقل از نگاه حوزه، شماره 55-58، ص 232-235 ؛ اختران فضیلت، ص 574 ؛ مشاهیر مدفون در حرم رضوی، ج 1، ص 213 همراه با تلخیص و اضافات.

خواندن 569 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز874
دیروز1201
این هفته5362
این ماه15177
جمع بازدیدها917844

1397-10-29
Top