نگاهی به زندگی اسوه علم و جهاد ؛آیت الله العظمی حاج سید محمد هادی ميلاني

ولادت و تحصیلات

در شامگاه هفتم محرم سال 1313 قمری در نجف اشرف در خانواده ‎اي اهل علم و معنويت كودكي پا به عرصة هستي نهاد كه او را «محمد هادي» ناميدند.
اولين مكتب تربيتي سيد محمد هادي، دامان مادري از خاندان علم و فضيلت و پدر فرزانه و عالم وي بود. وی با ورود به حوزه علمیه از محضر اساتيد برجسته ای مانند آقا ميرزا ابراهيم همداني و آخوند ملا محسن تبريزي (در دروس مقدماتي) و نيز استاداني چون آقا شيخ ابراهيم سالياني، آقا سيد جعفر اردبيلي، حاج شيخ ميرزا علي ايرواني، آقا شيخ غلامعلي قمي و آقا شيخ ابو القاسم مامقاني (دائي) (در دروس سطح) کسب فیض نمود.

آیت الله میلانی در حوزه علمیه نجف اشرف از محضر اساتيد بزرگي چون آيات عظام سید ابو الحسن اصفهاني، میرزای نائيني و آقا ضياء الدين عراقي بهره مند شد و پايه ‎هاي علمي خود را در فقه و اصول استحكام بخشيد و در طول 23 سال حضور در دروس و محافل علمي اين بزرگان توانست به درجه والای اجتهاد نایل گردد.
ایشان در علوم عقلي نيز مهارت فراوان داشت و چندين سال از عمر خود را در محضر اساتيد فلسفه گذراند و در اين خصوص از شاگردان آیت الله شيخ محمد حسين اصفهاني به شمار مي ‎رفت.
وی در دانش تفسير و علوم قراني از محضر استاد بزرگ شيخ محمد جواد بلاغي تلمذ نمود و بعدها نيز با اساتيد تفسير به ويژه با مفسر بزرگ علامه طباطبايي صاحب تفسير الميزان مباحثات و مناظراتی برقرار کرد.
او هشت سال نيز در علوم حديث با آيت الله شيخ علي قمي مباحثه و مذاكره داشت و نسخة كتاب وسايل الشيعة خود را با نسخه ‎اي كه به خط شيخ حر عاملي بود، مقابله نمود.
آیت الله میلانی همزمان با شركت در دروس بزرگان، خود به تدريس فقه و اصول پرداخت و دقت عقلى و شيوايى سخن و توانايى تبيين مسائل و تسلط گسترده وى بر مبانى فقهى و اصولى، او را آوازه حوزه كرد؛ به گونه اى كه آيت الله حاج آقا حسين قمى كه آن زمان در كربلا اقامت داشت، او را براى تدريس به كربلا فرا خواند و از آن پس، هجده سال در آن شهر به تربيت شاگردان همت گمارد.
او تفسير را نیز در كنار فقه و اصول تدريس مي ‎كرد و محصلين علوم ديني را با قرآن، اين منبع جوشان فيض الهي آشنا مي ‎ساخت و اين روش را كه نشانه ‎اي از عشق ايشان به قرآن بود همواره در زندگيش حفظ كرده بود .

هجرت به مشهد مقدس

آیت الله میلانی در تاريخ نهم ذيحجه سال 1373 قمرى برابر با سال 1332 شمسی به منظور زيارت بارگاه منوّر امام على بن موسى الرضا علیه السلام، رهسپار مشهد مقدس شد و در بيت آيت الله شيخ على اكبر نوغانى اقامت گزيد. در همين سفر بود كه دعوت علماى اين شهر، نظير آيات عظام شيخ مرتضى آشتيانى ، شيخ مجتبى قزوينى و شيخ على اكبر نوغانى و مردم متدين مشهد را پذيرفت و در اين شهر ساكن شد.
اقامت وى در مشهد سبب شد كه حوزه علميه اين شهر در جوار مرقد مطهر امام رضا علیه السلام، رونقى دوچندان بگيرد و حلقه هاى درس و بحث فقه و اصول گرمتر شود.
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اينباره مي فرمايد: «... ما ديديم که مرحوم آيت الله ميلاني از کربلا که نزديک نجف بود آمدند تا مشهد و يک حوزه علميه بزرگي را بوجود آوردند... اين يک واقعيت است... از برکت الهي براي حوزه علميه مشهد وجود آيت الله ميلاني بود».

شاگردان

آیت الله حاج سید محمد هادی میلانی در مدت اقامت خود در حوزه های علمیه نجف اشرف، کربلای معلی و مشهد مقدس شاگردان فراواني را تربيت نمود. بزرگاني چون حضرات آيات و حجج اسلام: سید علی خامنه ای، شیخ محمد تقی بهجت، شیخ محمد رضا مظفر، حاج شيخ حسين وحيد خراساني، سيد ابراهيم علم الهدي سبزواري، حاج شیخ رجبعلی رضازاده، شیخ هادی معرفت، سید میرزا حسن صالحی، سید تقی طباطبایی قمی، سید صادق و سید محمد روحانی، سید یوسف حکیم، شیخ محمد حسین سیبویه، سید حسن مرتضوی، شیخ مصطفی و مرتضی اشرفی، سید جعفر سیدان، شیخ عباس واعظ طبسی، سید ابراهیم حجازی، حاج سيد حسين شمس، حاج شيخ محمد رضا مهدوي دامغاني، شيخ محمد تقي جعفري، شیخ عبدالنبی کجوری، شیخ علی نمازی شاهرودی، شیخ علی اصغر معصومی، میرزا مهدي نوقاني، محمود كلباسي، كاظم مدير شانه چي، سید احمد علم الهدی، سید محمد موسوی نژاد، سيد عباس صدر، سيد محمد شيرازي، سید محمد حسین مصباح موسوی، سيد محمد باقر حجت طباطبايي، محمد علي علمي، سید علی نقی طبسی حائری، شیخ غلامحسین آهنیان، سید کاظم قزوینی و ...

فعاليت هاى سياسى و اجتماعى

ورود آيت الله ميلانى به مشهد همزمان با اوجگيرى نهضت ملى شدن نفت ايران و حضور گسترده مردم و روحانيت در اين عرصه بود. يكى از مراكز مهم اين جنبش مردمى در مشهد، كانون نشر حقايق اسلامى بود، كه پس از شهريور ماه سال 1320 شمسى به همت استاد محمدتقى شريعتى كار خود را شروع كرد و فعاليتهاى دامنه دارى را بر ضد فرهنگ ماديگرايى سامان داد. درخواست بنيانگذاران اين كانون از آيت الله ميلانى براى پشتيبانى معنوى و اجابت اين درخواست با رفت و آمد ايشان به كانون، اعتبار مردمى آن را افزون ساخت.
از ديگر فعاليتهاى سياسى و اجتماعى ايشان مى توان به شكلگيرى مجمعى با همكارى علماى بزرگ مشهد، مانند شيخ مجتبى قزوينى ، شيخ هاشم قزوينى ، سيد احمد مدرس و ميرزا جواد آقا تهرانى و ديگر چهره هاى برجسته روحانيت اشاره كرد كه به برنامه ريزى براى مقاومت در برابر سياستهاى ضددينى و ضدمردمى رژيم پهلوى مى پرداخت.
نامه نگارى به سران حكومت، اعلام تعطيل بازار در ششم بهمن سال 1341، افشاگرى عليه رژيم در اسفند همان سال، اعلام عزاى عمومى در نوروز 1342 و سفر اعتراض آميز به تهران و همدردى با امام خمينى در جريان تبعيد ايشان به تركيه را مى توان در شمار موضعگيرى هاى سنجيده وى در مسائل داخلى كشور دانست.
در جريان مسائل جهانى نيز صدور بيانيه درباره مسائل فلسطين و جنايات صهيونيستها در زمان جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل، پرهيزدادن مسلمانان از معامله و رفتار دوستانه با اسرائيليان از اقدامات ايشان است كه به همين دليل از طرف سران رژيم مورد تهديد قرار گرفت.
در رويداد دردناك زمين لرزه سال 1347جنوب خراسان، تلاشهاى وى در ايجاد ستاد كمك رسانى به آسيب ديدگان همواره در ياد و خاطر مردم آن منطقه زنده است؛ گرچه خود فرموده بود كه نامى از وى برده نشود.
یکی دیگر از مهمترين اقدامات آيت الله ميلانى، برقرارى ارتباط با شخصيتهاى بزرگ جهان اسلام بود كه خود در تقريب ميان مذاهب مختلف و همگرايى بين پيروان اين فرقه ها تأثير بسزايى داشت. آمد و شد اين افراد به مشهد مقدس و ديدارهاى مفصل علمى با دانشمندانى مانند علامه امينى ، شيخ محمدتقى قمى ، شيخ محمد فحام، امام موسى صدر و ديگران در همين راستا صورت گرفت.
وى همچنين از يارى مسلمانانى كه در مغرب زمين مى زيستند و چشم به كمكهاى مادى و معنوى مقام مرجعيت شيعه دوخته بودند، دريغ نمى ورزيد و از همين رو، به عنوان نمونه مبلغ قابل توجهى را به مسجد هامبورگ در آلمان اختصاص داد.

ارادت به امام خميني (ره)

اخلاص و ارادت آيت الله ميلاني به امام خميني (ره) بر كسي پوشيده نبود چنان چه در نامه ‎اش خطاب به امام خميني در دوران تبعيد امام در تركيه مي ‎گويد: «خوشا به سعادت آن سرزمين كه حضرت عالي در آن تشريف داريد».
در خاطرات شهيد سعيدي در این خصوص آمده است: «روزي آيت الله ميلاني هنگامي كه نزدشان نام امام خميني برده شد فرمودند: ـ سلام الله عليه ـ سپس عده ‎اي به آيت الله اعتراض كردند. ايشان فرمودند: ساكت باشيد فلاني! اين جا مسئله تقليد در بين نيست كه گفته شود فلاني اعلم است يا من؟ اين جا بحث رهبري است و چنين نيست كه هر مجتهدي لياقت رهبري داشته باشد، لياقت رهبري را تنها فقيه سياستمداري داراست كه عالم به زمان خويش باشد و در راه خدا از ملامت ملامتگران هراس نداشته باشد و اكنون اين مشخصات در كسي جز آيت الله خميني نيست...».

آثار علمي

بسیاری از آثار ايشان، يادداشتهاي پراكنده و تقريرات درسهاي پربار ايشان است كه به همت شاگردان پركار و فرزندان گراميش جمع آوري شده و پس از تنظيم در عناوين و موضوعات مختلف به چاپ رسيده است. این آثار و تالیفات عبارت است از: محاضرات في الفقه الاماميه (در ده جلد)، قادتنا كيف نعرفهم؟ (در 9 مجلد پیرامون زندگاني چهارده معصوم)، تفسير سورة جمعه و تغابن، مختصر الاحكام، مناسك حج، حاشيه بر قسمتي از عروة الوثقي، نخبة المسائل (رسالة عمليه)، ده پرسش (در مباحث مختلف تفسيري)، حاشية المكاسب، قواعد فقهيه و اصوليه، رساله‎اي در بيعه و مسائل بانكي، كتابی استدلالي در مزارعه و مساقات و اجاره، شرح استدلالي مباحثي از كتاب الصلوة «شرايع» و رساله ‎اي در منجزات مريض.

وفات

حضرت آیت الله میلانی سرانجام پس از سپری کردن یک دوره بیماری در روز جمعه هفدهم مرداد سال 1354 شمسي (29 رجب سال 1395 قمری) چشم از جهان فاني فرو بست و به خانة بقاء شتافت و روح بلندش به عالم ملكوت پيوست. پيكر مطهر این مرجع عالیقدر در روز شنبه هيجده مردادماه پس از يك تشييع بي ‎نظير و با حضور شخصيتهاي بزرگ علمي و مذهبي (داخل و خارج) كشور و هزاران مؤمن عزادار در جوار مرقد مطهر امام علي بن موسي الرضا علیه السلام به خاك سپرده شد .

خواندن 618 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز879
دیروز1201
این هفته5367
این ماه15182
جمع بازدیدها917849

1397-10-29
Top