فقها

« یا سائلی عنه لمّا جئت تسئله الا هوالرّجل العاری من العار لوجئته لرأیت الناس فی رجل و الدهر فی ساعه و الأرض فی دار»
این فردی که از من جویا حال او هستی ، بدان که او مردیست که از هر گونه نقص و عیب مبّراست.
اگر او را ببینی ، خواهی دید که وجود همه مردم در یک فرد جمع است و روزگار در یک ساعت متمرکز و جهان در یک خانه قرار گرفته است.

( ابوالعلاء معرّی در وصف سید مرتضی)

گاهی انسان مبنا را از کتاب و سنت برداشت نمی کند بلکه کتاب و سنت را طوری کش و قوس می‌دهد که مطابق آن مبنای اخذ شده از کتب بیگانگان شود، باید به چنین شخصی گفت:این ره که تو می‌روی به ترکستان است.

(نورالصادق شماره 6، ص 4)

اشاره:

آیا امام خمینی (قدس سره) محی الدین راتأیید می کند؟

توجه شمارابه دوازده نکته دراین خصوص ازجلداول کتاب محی الدین در آیینه فصوص جلب می کنیم:

ولادت و تحصیلات
آيت الله شيخ جواد تبريزي در سال 1305 شمسي در شهرستان تبريز در خانواده‌ای

مذهبی چشم گشودند. آيت الله ميرزا جواد تبريزي تحصيلات علوم جديد را تا پايان سال دوم دبيرستان در شهر تبريز به آخر رساندند. ايشان به خاطر برخورداري از هوش و استعداد سرشار، از کودکي مورد توجه خاص اطرافيان قرار گرفتند. اما ايشان به خاطر علاقه زياد به مکتب غني اهل بيت و روحانيت شيعه، تصميم گرفتند در اين مسير مقدس وارد شود. از اين رو پس از سپري نمودن تحصيلات جديد، با شوق فراوان به مدرسه طالبيه تبريز روي آوردند و در سال 1323 ش در سن هجده سالگي تحصيل علوم ديني را آغاز نمودند و طي چهار سال، مقدمات و مقداري از دروس سطح را در شهر تبريز به پايان رساندند.

"مرحوم سيد" در روستاي "مديسه" از توابع شهر" اصفهان" در سال 1284 قمري متولّد شد . اجداد او أصلاً از سادات موسوي بهبهان بوده که نسبت به موسي بن ابراهيم بن امام موسي کاظم علیه السلام مي رساندند . پدرش "سيد محمد" متولد کربلا و مدفون در خوانسار بوده و اهل علم نبوده است . جدّ او سيد عبدالحميد متولّد بهبهان و مدفون در اطراف شهرستان بروجن، از علماء و از شاگردان صاحب جواهر و شيخ موسي کاشف الغطاء (رهما) بوده است . سيد ابوالحسن مقدمات را در قريه مديسه خوانده و در آغاز جواني به حوزه علميه اصفهان مي رود . در اصفهان از محضر اساتيد انجا خصوصاً" آخوند ملا محمد کاشاني" بهره مي برد .

ولادت و تحصیلات
مرحوم آيت الله حاج شيخ غلامحسين عبدخدایی «تبريزي» معروف به "شيخ غلامحسين ترك" در سال 1260 شمسی برابر با سال 1303 قمری در يكي از روستاهاي شبستر، در خانواده اي مذهبي، چشم به جهان گشود.
وی پس از گذراندن دوره کودکی وارد مدرسه طالبيه تبريز شد و به تحصیل مقدمات حوزوی پرداخت . وی در این مدت با شهید بزرگوار شیخ محمد خیابانی هم حجره و با مرحوم سید احمد کسروی نیز هم دوره ی بود.
شیخ غلامحسین با استعداد فراوانی که داشت، سطح را نزد دانشوران تبریز به پایان رساند و برای ادامه تحصیل، به حوزه علمیه نجف اشرف هجرت کرد و از محضر بزرگانی چون آیات عظام آخوند خراسانی، حاج سيد محمد كاظم يزدي، محمد حسین غروی اصفهانی و شريعت اصفهاني کسب فیض نمود.

آشنایی با متاله قرآنی و استاد معارف اهل بیت علیه السلام
حضرت آیت الله حاج میرزا حسنعلی مروارید (ره)
به مناسبت فرارسیدن سالگرد ارتحال آن عالم ربانی / 19 شعبان

عالم ربانی، فقیه صمدانی، متأله قرآنی و استاد مكتب معارف اهل بیت علیه السلام آیت الله حاج میرزا حسنعلی مروارید (قدس سره)، هشتم شوال 1329 قمری در مشهد مقدس به دنیا آمد. پدرش حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدرضا مروارید (1299 ـ1338 قمری) از عالمان وارسته مشهد بود و با عالم ربانی آیت الله حاج شیخ حسنعلی اصفهانی نخودكی رابطه مودت و عقد اخوت داشت. جد مادری ایشان، عالم ربانی و صاحب كرامات، آیت الله حاج شیخ حسنعلی تهرانی (م 1329 قمری) است كه از شاگردان برجسته مرجع بزرگ، آیت الله میرزا محمدحسن شیرازی و از عالمان نامدار قرن 14 در مشهد مقدس بوده است. نام حسنعلی، به یاد آن اسوه تقوا و نیز به احترام حاج شیخ حسنعلی اصفهانی نخودكی بر آیت الله مروارید نهاده شده است.

نگاهی به حیات علمی و اجتماعی استاد برجسته حوزه علمیه مشهد
آیت الله حاج سید ابراهیم علم الهدي سبزواری
به مناسبت سالگرد ارتحال آن عالم ربانی / 24 شعبان

آيت الله حاج سيد ابراهيم علم الهدي سبزواري فرزند حاج سید محمد حسینی علم الهدی در سال 1335 قمری مطابق با سال 1296 شمسی در شهر سبزوار و در خانواده ای متدین به دنيا آمد.
او پس از سپری کردن دوره کودکی وارد مکتب خانه شد و دروس قرآن و ادبیات فارسی را در آنجا فراگرفت. وی به سفارش پدر خود به مدرسه فخریه رفت و دروس سطح را در آن جا به پايان رسانید و از محضر شاگردان مكتب حاج ملاهادي سبزواري در دروس فلسفه، عرفان و کلام تلمذ نمود.

صفحه1 از2

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز131
دیروز814
این هفته4535
این ماه13622
جمع بازدیدها891936

1397-09-24
Top