شخصیت آیت الله حاج سید حسن فقیه امامی (ره) / آیت الله سید جعفر سیدان

چکیده:
این اثر متن پیاده شده ی سخنرانی اندیشمند بزرگ معاصر علامه ی محقق حضرت آیت الله حاج سید جعفر سیدان است که در اولین روز بعد از ارتحال زعیم حوزه ی علمیه ی اصفهان، فقیه اهل بیت: حضرت آیت الله حاج سید حسن فقیه امامی(ره) در مسجد حاج محمد جعفر ـ اصفهان ـ به مناسبت ارتحال آن فقیه عالی مقام ایراد گردیده است.

شخصیت آیت الله حاج سید حسن فقیه امامی(ره)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرَّحمن الرحیم

((مِنْها خَلَقْناكُمْ وَ فيها نُعيدُكمْ وَ مِنْها نخرِجُكمْ تارَةً أُخْرى ))
محفل به عنوان یادبود عزیز از دست رفته ای است که ابعاد شخصیت ارزنده اش بهت انگیز و شگفت آور است امیدواریم که خداوند متعال روحشان را از این محفل شاد بنماید و همه ی ما را در مسیر رضای حق نگه بدارد.
برای انسان دو حرکت است یک حرکت جبری است که به جبر تشکیلات خلقت الهی، عوالمی پشت سر گذاشته ایم و عوالمی هم پیش رو داریم این سیرمان در عوالم گذشته و در این عالم و عوالم بعد سیری است اجباری؛

((مِنْها خَلَقْناكُمْ وَ فيها نُعيدُكمْ وَ مِنْها نخرِجُكمْ تارَةً أُخْرى )) (1)

و نیز سیری اختیاری برای ما هست، حرکتی که در اختیار ما است در جهت کمال یا در جهت انحطاط. خداوند متعال ما را ممتاز نموده است به امتیازِ اختیار، به ما قدرت انتخاب مرحمت کرده است حرکت به سوی کمال در اختیار ما است. حرکت در جهت انحطاط در اختیار ما است.

((فمَنْ شاءَ فَلْيُؤْمِنْ وَ مَنْ شاءَ فَلْيَكْفُر)) (2)

((إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً)) (3)
بقیه موجودات در سطح ما چنین امتیازی ندارند خورشید مجبور است. ماه و ستارگان و کهکشانها مجبورند جمادات و نباتات و گیاهان مجبورند این امتیاز انتخاب و اختیار به انسان داده شده با این امتیاز خداوند فرصتی در اختیارمان گذارده، برنامه های تکامل برای ما ابلاغ شده، شایسته است که انسان از این امتیاز استفاده کند و در انتخاب فضائل کوتاهی نکند و در جهت کمالات انسانی، عدالت، صداقت، امانت، معنویت، ایمان به همه حقایق، عمل به همه نیکی ها، فاصله از همه بدی ها، به رشدی که لازم است برسد و الا مایه تأسف اَبدی برای انسان خواهد شد، باید آنچنان باشیم که برای ابد در رحمت و عنایات خاصه الهی متنعم باشیم.
((لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ في أَحْسَنِ تَقْويمٍ)) (4)

در بهترین اندازه گیریها و استعدادهای کاملی آفریده شدیم. یک دنیا استعداد در وجود ما برای پیشروی های معنوی وجود دارد حیف است که انسان غفلت کند شایسته است که هر چه بهتر نشانه های تکامل را دانستن؛ یکی بعد از دیگری در خود تحقق بخشیدن و انسانی ممتاز شدن و بهره ی شایسته از این زندگی گرفتن. از نظر علمی از نظر عملی از نظر اخلاقی در همه شئون انسانی پیشرو بودن و با این امتیازی که حضرت حق به ما عنایت کرده است سیر تکاملی خودمان را ترمیم کنیم.

با این مقدمه کوتاهی که عرض شد به عرضتان می رسد که اگر خواسته باشیم یک الگو و شخصیتی که از این قدرت انتخاب و امتیازِ اختیارش به خوبی استفاده کرد و یک دنیا فضائل و فضیلت را در خود جای داد یاد کنیم از پرورش یافته های مکتب وحی، خود معصومین: که لا یقاس بهم احد کسی قابل مقایسه با آنها نیست، فهم شخصیتشان برتر و بالاتر از تصور و درک همگان است اگر خواسته باشیم یک نمونه ارزنده ای از آن مطالب اجمالی که عرض شد ارائه بدهیم که با این قدرت انتخاب در مسیر تکامل شگفت انگیز حرکت کرده است باید عرض کنم شخصیتی که امروز شما عزیزان به یاد و به خاطر فقدان و فوتشان دور هم جمع شده اید و در این مسجد این اجتماع عظیم و باشکوه را برپانمودید، شخصیتی که ارتحال او شهرتان را در هم ریخت از نظر عزاداری و همگان منقلب شدند؛ شخصیتی که آثارشان جای به جای این شهر همچنان از جهات مختلف مشهود است، شخصیتی که نمونه ای از آنچه که گفتم در زندگیشان کاملاً بارز است. خدای رحمتشان کند مرحوم آیه الله حاج سید حسن فقیه امامی رضوان الله تعالی علیه این شخصیتی که من در حدّی که مأنوس بوده ام به حقیقت شگفت انگیز.

ابعاد خدمات اجتماعی، ابعاد خدمات مادّی، ابعاد خدمات معنوی، ابعاد خدمات حوزوی، ابعاد خدمات مختلف آن چنان شگفت انگیز و با وسعت است که به حقیقت انسان متحیّر می شود که یک انسان و این همه آثار ارزنده، ملجاء فقیر و غنی، ملجاء عالم و جاهل، مرکز خیر، مایه امید هر خیری برای جامعه، تا آنجا که حقیر اطلاع دارم بسیار شهرستانهای دیگر غیر از شهر شما در ارتباط با خدمات ایشان و امید خیر داشتن در مشکلات مختلف به این شخصیت در جریان بودند.

آری وقتی که این اختیار در جهت رشد خود به کار گرفته می شود، ایمان ممتاز، اخلاق ممتاز، خدمات فردی ممتاز، خدمات اجتماعی ممتاز، از هر جهت فوق آنچه بنده عرض کنم، آثارشان چشمگیر؛ خدای رحمتشان کند با یک دنیا فضل و فضیلت و فضائل از این عالَم به عالَمِ بعد منتقل شدند این نکته کوتاه را دقت کنید به واقع این چنین است هر چه از آیه های قرآن در جهت تعریف افراد ممتاز و نیک شما در نظر بگیرید می بینید در سطحی، در وجود این مرد بزرگ محقق است البته سطوح کمالات مختلف است می بینید نشانه های متقین در این بزرگ مرد موجود است، نشانه های مخبتین در این بزرگ مرد موجود است، نشانه های عباد الرحمن را بررسی می کنید در این مرد محقق است، نشانه های اهل ایمان را بررسی می کنید در ایشان محقق است، نشانه های دانایان را بررسی می کنید در ایشان محقق است، یعنی آیات مختلفی که قرآن شخصیت هایی را به خوبی یاد کرده است وقتی بررسی کنید می بینید ایشان مصداق همه اینها است؛

((وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً (5) وَ الَّذينَ يَبيتُون لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَ قِياماً (6)))
تا آخر این آیات حدود چهارده نشانه است وقتی بررسی کنید می بینید عجبا در این شخصیت همه اینها متبلور بوده است؛

((الصَّابِرينَ وَ الصَّادِقينَ وَ الْقانِتينَ وَ الْمُنْفِقينَ وَ الْمُسْتَغْفِرينَ بِالْأَسْحارِ)) (7)
می بینیم در وجودشان تحقق پیدا کرده است؛

((إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا الله ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ)) (8)

استقامت در مسیر حق در وجودشان متبلور بود، عجیب است هر چه انسان آیه هایی که افراد نخبه و خوب را معرفی کرده بررسی می کند می بیند در سطحی همه این اشاره ها در این شخصیت تحقق پیدا کرده است آری ریشه همه اینها هم توجّه به یک مطلبی است که مایه رسیدن به همه این کمالات است و آن این است که در جملات مولامان امیرالمؤمنین علیعلیه السلام می خوانیم: ((الدنیا دار ممرّ، و الناس فیها رجلان: رجل باع نفسه فاوبقها و رجل ابتاع نفسه فاعتقها)) این حدیث شریف بسیار حدیث مهمی است اگر انسان بخواهد به رشد حقیقی خودش برسد راه این است که در این حدیث اعلام شده. می فرماید که در این دنیایی که محل گذر است، ممرّی است مردم می روند و می آیند؛

((مِنْها خَلَقْناكُمْ وَ فيها نُعيدُكمْ وَ مِنْها نخرِجُكمْ تارَةً أُخْرى ))

در این داری که ممرّ است مردم به دو گروه تقسیم می شوند: 1- آنهایی که خودشان را فروخته اند، اسیر شده اند. خودشان را به پول فروخته اند به زور فروخته اند به هواها و هوسها فروخته اند به دنیا فروخته اند به آنچه که مادّی و آنچه که در این عالم موقت و فانی است فروخته اند، یعنی دیگر نمی توانند برای خودشان کار کنند رشد پیدا کنند اسیر در محدودیّتی است که آزادی ندارد رجل باع نفسه فاوبقها. 2- جمعی خودشان را خریده اند و رجل ابتاع نفسه خودش را خریده است خودش را به ریاست نفروخته، خودش را به هوای نفسی و نفسانی نفروخته، خودش را به شئون مادی نفروخته، خودش را به رذائل اخلاقی نفروخته، بلکه خود را خریده است لذا خود را آزاد نموده است فاعتقها از همه رذائل آزاد کرده خودش را وقتی خود را خرید در جهت کمالات حرکت می کند و بالنتیجه آن چنان می شود که خیرات و خوبی ها را می یابد، تحصیل می کند و برای سعادت ابدیش آماده می شود. آری این شخصیت (آیت الله فقیه امامی) در این بیان کوتاهی که از مولا عرض کردم شخصیتی بود که در عین این که در کارهای اجتماعی سخت کوشا بودند در کارهای مختلف در جریان بودند قشرهای مختلف در ارتباط با ایشان، بازاری ها، اداری ها، بی نوایان، ثروتمندان، علما، دانایان، افراد معمولی، در متن اجتماع بودند و از ابتدای روز تا آخر شب مقاطع مختلف، ولی به خوبی می بینیم وقف در جریان مسائل اسلامی و دینی و اجتماعی و فردی بودند در عین حال از همه اینها دل کنده شده بود، خود را نفروخته بود، خود را خریده بود روحشان شاد باد که مصداق این جمله شریفه اند که ابتاع نفسه فاعتقها روحشان را خریده بودند به هیچ یک از تمایلات نامناسب نفروخته بودند و بالنتیجه آزاد شده بود از همه قیدها و بندهای اسارت و در مسیر حق به رشد و تکامل رسیده بودند که آثار خیرشان همچنان چشم گیر.

چه می شود که یک مردی در شهرستانی در شهری از دنیا می رود، مرد و زن، پیر و جوان، غنی و فقیر، اداری و بازاری و عموم افراد، یک انقلابی هر که به هر نسبتی که می شناخته است متآثر بشود و در عزا و فوتشان این تحول عظیم در جامعه به وجود بیاید جز این که مردِ حق، مرد معنویت، مرد کار، مردِ تلاش و از همه این ها که بگذرم.

جمله آخر در ارتباط با شخصیت ایشان این است که ایشان پشتوانه دین، پشتوانه صراط حق، پشتوانه معنویت که در این شهر هر کس که در کار خیر می خواست در جریان باشد ایشان را برای خود پشتی می دانست می دانست که ایشان از حق جانبداری می کند حقداری می کند و به حقیقت در مسیر حق استقامت دارد. آن توسلشان در دین و ولایت معصومین: و حفظ از مکتب اهل البیت و حفاظت بر عقائد بر اخلاق بر احکام که هم به نوشتن و تألیفشان و هم به سخن و گفتارشان، هم به عمل و کردارشان که ((یذكركم الله رویته و یزید فی علمكم منطقه و یرغبكم الی الاخرة عمله)) این شخصیتی که به حقیقت دیدارشان انسان را به یاد خدا می افکند و گفتارشان به علم انسان می افزود و رفتارشان انسان را به آخرت متوجه می کرد و مصداق این جمله مبارکه حدیث که یک دنیا در آن حکمت است که ((مَنْ أَكْرمَهُ الله بثَلاثٍ فَقَدْ لَطُفَ لَهُ عَقْلٌ يَكْفِيهِ مَئونَةَ هَواهُ وَ عِلْمٌ يَكْفِيهِ مَئونَةَ جَهْلِهِ وَ غِنًى يَكفِيهِ مَخافَةَ الفَقر)) انسانِ شایسته به علم شایسته به عقل شایسته به بی نیازی روحی با یک دنیا فضیلت زندگی کرد عاش حمیدا و مات سعیدا روحشان از این محفل شاد باد.
آری! سزاست در عزایشان مراجع بزرگ و ارزنده مان تسلیت گویند، آنها در این عزا خودشان را شریک دانسته و تسلیت گفتند اداری و غیر اداری و بازاری و قشرهای مختلف همه عزادارند و به گونه های مختلف به این بیت شریف که شجره طیّبه اند آباء و اجدادشان، اخوی محترمشان آن آیت عظیم الشأن، خود این فقید سعید بازماندگانشان، بیتِ علم، بیتِ شرافت، تسلیت می گویم شما عزیزان هم همه تسلیت گو بوده اید و هستید و من هم از طرف بازماندگان محترم مخصوصاً از طرف فرزند عزیزشان حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج آقا مهدی فقیه امامی که خداوند متعال به وسیله ایشان و اخوان عزیزشان چراغ این بیت را حفاظت کند و امیدواریم در همه این کارهای مختلف علمی اجتماعی همه آنچه که از آثار وجودی این بزرگ مرد است این بازمانده محترم با عزیزانِ برادرانشان که بازوان توانای ایشان هستند همچنان مسیر پدر بزرگوارشان را ادامه دهند و همگان در احترام به این بیت تکلیفمان مشخص است و از همه و همه تشکر می کنیم علما افاضل آیات عظام بزرگواران این شهر آنها که از بلاد دیگر آمده اند و تسلیت گفته اند و از همه قشرهای مختلف امیدواریم که همگان مشمول عنایت حضرت ولیّ الله الاعظم بقیه الله الاعظم آقا امام عصر روحی و ارواح العالمین له الفداء باشیم.

امیدواریم که هر چه بیشتر و بهتر عظمت مکتب اهل البیت، عظمت دین و دیانت، عظمت اهل البیت را که در این جریان به خوبی به نمایش گذاشته شد در این کشورِ علوی، کشور فاطمی، کشور مهدوی خداوند متعال از گزند همه حوادث حفظ کند و همه آنها که در جهت تحکیم ولایت اهل البیت کوشا هستند مورد عنایت خاص قرار دهد و هر کس در جهت کم رنگ کردن ولای اهل البیت است، خداوند هدایت فرماید و اگر قابل هدایت نیست ذلیل نماید.

عزیزان شما آمدید تسلیت گفتید به خاطر اینکه یکی از شاگردان مکتب اهل البیت از دست رفته باید هم اینجور باشد اما عرض کنم که کربلا نبودید. وقتی آن شخصیتی که همه شخصیت ها عظمتشان به عرض ادب به ساحت مقدس او است آنچنان مورد جفا قرار گرفتند که وقتی فرزندشان، امام چهارم نگاه می کنند می بینند بدن به خون آغشته روی زمین افتاده، چنان منقلب می شوند که نزدیک است جان بدهند. الا لعنة الله علی القوم الظالمین ((وَ سَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ))(9).

مجلـه ی نورالصـادق ـ شماره ی 16 و17
1- طه:55
2- کهف:29
3- انسان:3
4- تین:4
5- فرقان:63
6- فرقان:64
7- آل عمران:17
8- فصلت:30
9- شعرا:227

خواندن 127 دفعه
Share this article

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز1114
دیروز2515
این هفته12696
این ماه42452
جمع بازدیدها176756

1396-05-01
Top