آیت الله صافی: كاشف الغطاء مبارزي عالم و عامل بود

آيت‌الله صافي‌اصفهاني «علامه محمدحسين كاشف‌الغطاء» را نابغه‌اي در زمينه فقه و علم خواند و گفت: مبارزات وي با انحرافات، عالی‌ترین ویژگی شخصیتش بود. او نسبت به مسايل اطراف احساس مسوولیت مي‌كرد و حرکت‌های علمی و عملي را با هم داشت.

آيت‌الله صافي‌اصفهاني، استاد حوزه و پژوهشگر، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) در سالگرد درگذشت علامه كاشف‌الغطاء با اشاره به اشراف علامه به حوزه‌هاي مختلف علوم دینی، درباره تاليفات وي بيان كرد: مهم‌ترین کتاب كاشف‌الغطاء، «اصل‌الشیعه و اصولها» در علوم غیر فقهي است که وقتی نوشته و منتشر شد، در مدت کوتاهي چنان در جهان اسلام درخشيد كه شخصیت‌های طراز اول علمي و فرهنگی مسلمان و غیرمسلمان، در مقابل آن خضوع و خشوع کردند.


وي افزود: احمد زکی‌پاشا، دانشمند مصري،‌ كراتشكوفسكي، دانشمند اهل شوروي و دكتر ريترفي، دانشمند ترك از جمله استادان و دانشمندان برجسته دنيا بودند كه در ستايش كتاب «اصل‌الشيعه و اصولها» سخن گفتند. اين کتاب به فارسی برگردانده شد و همزمان در کشورهای زیادی به چاپ رسيد.

مولف كتاب «شرح‌الموجز فی اصول‌الفقه» درباره روند انتشار و چاپ آثار كاشف‌الغطاء گفت: كاشف‌الغطاء كتاب‌هاي و تالیفات متعددی به فارسی و عربی دارد كه برخي از آنها تقريرات درس‌هاي اويند. برخی کتاب‌های او در زمان حیاتش و تعدادي نيز پس از مرگش به چاپ رسيدند، اما برخی کتاب‌های او در شمار نسخ خطی‌اند و هنوز ترجمه يا چاپ نشده‌اند.

صافي‌اصفهاني افزود: هوش و استعداد علامه کاشف‌الغطاء باعث شد در مدت کوتاهي به مراتب اعلی برسد. وی در 24 سالگی به درجه اجتهاد رسید، در فقه بسيار معروف بود و آثار فقهی او اکنون در حوزه علمیه تدریس می‌شوند. با نظری اجمالی به زندگی كاشف‌الغطاء درمي‌يابيم او از تمام فرصت‌های عمرش براي مبارزه كلامي و تاليفي با انحرافات استفاده می‌کرد و حتی در سفرهاي خود علاوه بر سخنرانی و تبلیغ، کتاب می‌نوشت، به عنوان مثال «حاشيه بر دیوان سیدمحمد‌الحبوبي» را در سفر به لبنان نوشت و بر چاپ آن هم نظارت داشت.


این استاد حوزه درباره برخي حواشي نوشته شده توسط كاشف‌الغطا اظهار كرد: وي حاشیه‌اي بر «عروة‌الوثقی» رساله مرحوم سيدكاظم يزدي نوشت که در شمار نخستين حواشی نوشته شده بر اين کتاب بود و امروز در حوزه علمیه قابل دسترسي است. همچنين حاشیه‌اي به «سفینة‌النجاة» تاليف احمد كاشف‌الغطاء نوشت که یک دوره کامل فقه است.

صافي‌اصفهاني به نام برخي از مهم‌ترين تاليفات كاشف‌الغطاء مانند «التربت ‌الحسینیه» و «الفردوس ‌الاعلی» اشاره کرده و گفت: «مراجعات‌الریحانیة» گفت‌وگوي کاشف‌الغطاء با امین‌الریحانی، فیلسوف لبناني است كه در لبنان و آرژانتین نيز به چاپ رسيد. رساله وي «زادالمقلدين» است، او در اين كتاب و كتاب «سوال و جواب» به استفتائات مقلدين خود پاسخ داد. کتاب «آیات‌البینات» را نیز در رد عقايد بهاییت و وهابیت نوشت.

این استاد حوزه در توصیف شخصیت کاشف‌الغطاء گفت: یکی از ویژگی‌های مهم مرحوم کاشف‌الغطاء و خاندان او نفوذ در میان عرب و عجم بود. کاشف‌الغطاء صراحت لهجه بالایی داشت؛ به طوری که كلامش در امرا و روسای ممالک نيز نفوذ و اثر داشت. یکی از برنامه‌های مهم زندگی او که بسیار بر آن تاکید داشت، مبارزه با انحرافات اعتقادی و منحرفین مانند باب و بهاییت بود. شخصیت او نيز از نظر اجتماعی و فکری قابل تامل است.

نويسنده «طریق حق در سیر و سلوک» افزود: کاشف‌الغطاء شخصیتی شناخته شده در دنياي اسلام است،‌ وي از نظر فقهی و علمی نابغه فوق‌العاده‌ای بود و مبارزاتش با انحرافات عالی‌ترین ویژگی شخصیت او بود. او نسبت به مسايل اطراف احساس مسوولیت مي‌كرد و حرکت‌های علمی و عملي را با هم داشت، كه این ویژگی در دانشمندان نادر است.

آيت‌الله صافي اصفهانی در پايان با تاكيد بر لزوم مبارزه با فساد اعتقادي به عنوان بدترين نوع فساد، گفت: امروز لازم است قشر فرهنگی و قشر دانشگاهی روش کاشف‌الغطاء را در مبارزه با انحرافات اجتماعی سرمشق قرار دهند. به ویژه باید در حوزه چنین حرکتی آغاز شود و روی این وجه شخصیت اين عالم روحاني اقدامات بيشتري صورت گيرد.خبرگزاری کتاب ایران

خواندن 315 دفعه
Share this article

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز1201
دیروز835
این هفته2036
این ماه32058
جمع بازدیدها107374

1398-05-01
Top