نظر آیت الله العظمی روحانی درباره ی بخشنامه ی جدید امور مساجد

سؤال: به استحضار حضرت آیت الله العظمی روحانی می رساند که اخیراً طی بخشنامه ای از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد آمده است که برهنگی عزاداران حسینی در مساجد ممنوع است. نظر حضرتعالی در مورد این قبیل دستورات چیست؟


حضرت آیت الله العظمی روحانی مدظله العالی در پاسخ به این سؤال مرقوم فرمودند که:

باسمه جلت اسمائه؛ در جواب این سوال لازم است که اول به چند مطلب اشاره کرده و بعد نظرم را در این مورد بیان کنم:


1) اسلام قائم شد به انقلاب پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و استمرار آن با قیام و ثوره امام حسین علیه السلام بود و استمرار این قیام با شعائر حسینیه است که شیعه مقید به اقامه آن می باشد و هر کجا و هر زمان که این شعائر اقامه شد اسلام رونق پیدا کرد و لذا استمرار که از گسترش اسلام و شیعه ناراحت بود از اول امر با اقامه این شعائر مخالفت می کرد.

2) هرجا ائمه طاهرینصلی الله علیه و آله و سلم درباره ی عزاداری برای شهداء و مردگان دستوراتی داده اند همانجا نحوه عزاداری برای امام حسینعلیه السلام را استثناء کرده اند. مثلا امام صادقعلیه السلام می فرمایند: چاک زدن پیراهن و خراشیدن صورت و خون جاری شدن در مصائب همه منهی عنه است ولی بر امام حسینعلیه السلام این کارها و حتی سیلی به صورت زدن مطلوب است، تا آنجا که حضرت حجت ارواح من سواه فداه می فرمایند: من بر امام حسین گریه می کنم اگر اشکم خشک شد خون گریه می کنم و نظیر این از امام سجاد علیه السلام منقول است.

3) پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند همه احکام و قوانین را من بیان کردم و برای عمل به آنها بر تمام افراد است رجوع کند به قرآن و روایات و به غیر آنها رجوع نشود و این احکام تا روز قیامت پا برجا است و نمی شود به چیز دیگرو کلام دیگر در عمل و عقیده رجوع نمود.

4) در اعمال اجتماعی و فردی همه مسلمانان غیر مجتهد موظفند به تقلید از اعلم علماء.

بعد از این مقدمات باید گفت که برای عزاداری حضرت سید الشهداءعلیه السلام روایات بسیارزیادی وارد شده است که لخت شدن مردان در مساجد و سینه زدن از بهترین مصادیق آن است، البته از آنجا که نگاه به بدن نامحرم جایز نیست لذا هنگام برگزاری اینگونه مجالس نباید بانوان حضور داشته باشند. حال باید گفت که آیا واقعاً سزاوار است مرکز رسیدگی به امور مساجد آن طور که نقل شده است دستور بدهند که مردها کلاً نباید اینچنین عزاداری کنند، این حرف یعنی مردم بر خلاف سیره متشرعه که از علماء گرفته شده است عمل نمایند. من به این آقایان توصیه می کنم که این خطا را هر چه زودتر اصلاح کنند و از سایر مراجع تقلید هم می خواهم که در مقابل این قبیل بخشنامه ها سکوت نکنند. عزاداری برای حضرت سید الشهداء از بهترین اعمال است که در طول تاریخ، توسط شیعیان و دوستداران آن حضرت به بهترین نحو اقامه شده است و نیازی هم به صدور بخشنامه ندارد.


والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

rohani-sit

خواندن 668 دفعه
Share this article

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز501
دیروز946
این هفته5716
این ماه16893
جمع بازدیدها304321

1398-10-28
Top