نظر علما در مورد مستند ظهور بسیار نزدیک است

یکى از اساتید حوزه علمیه قم با اشاره به سفر اخیرش به عتبات عالیات و دیدار با برخى مراجع عظام عراق، از ابراز نگرانى حضرت آیة اللّه سیستانى، درباره پخش برخى مسایل انحرافى مبنى بر تطبیق اشخاص و تعیین وقت براى ظهور حضرت حجت عجل‌ اللّه‌ تعالى‌ فرجه‌ الشریف خبر داد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آنچه در پى مى‌آید، حاصل گفتگوى خبرنگار مرکز خبر حوزه با حجة الاسلام‌‌ والمسلمین نجم‌الدین طبسى استاد حوزه علمیه است که بخشى از دغدغه‌ها، ابراز نگرانى‌ها و انتقادات حضرت آیة اللّه سیستانى را پیرامون برخى مباحث مطرح شده درباره مهدویت به ویژه فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است» و ... بازگو نموده است.


حجة الاسلام‌ والمسلمین طبسى گفت: در سفر اخیرم به عتبات عالیات که مصادف با ایام نوروز بود، به دیدار برخى مراجع عراق از جمله حضرت آیة اللّه سیستانى نایل شدم که در این دیدار، معظم‌ له انتقادات شدیدى نسبت به بروز برخى انحرافات در زمینه ظهور حضرت حجت عجل‌ اللّه‌ تعالى‌ فرجه‌ الشریف داشتند. ایشان از مراجع برجسته جهان اسلام محسوب مى‌شوند و ثبات عراق، حفظ وحدت و یکپارچگى این کشور رهین رهبرى‌هاى این مرجع آگاه شیعه است.


ابراز نگرانى حضرت آیةاللّه سیستانى درباره پخش برخى مستندات و حرف‌هاى انحرافى در زمینه نزدیک بودن ظهور بسیار محسوس بود؛ ایشان جریانات انحرافى تعیین وقت و تطبیق اشخاص در نزدیک بودن ظهور حضرت حجت عجل‌ اللّه‌ تعالى‌ فرجه‌ الشریف و دست‌هاى پشت پرده این جریانات را نگران‌کننده توصیف کرده و تصریح داشتند: «توقیت‌ها و تطبیق‌ها براى نزدیک بودن ظهور حضرت حجت عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف بسیار نگران‌کننده است و این مطالب عقاید مردم را هدف گرفته و باعث تضعیف اعتقادات جامعه مى‌شود».


ایشان تاکید کردند: «چنین جریاناتى نباید در کشورى مانند ایران شکل بگیرد، یک روز شعیب بن صالح را به یک فرد و بار دیگر به فرد دیگرى تطبیق مى‌کنند است، این مسایل نگران کننده است». دو مسئله توقیت و تطبیق مهم‌ ترین انتقاداتى بود که این مرجع عالیقدر شیعه درباره پخش برخى مستندات در زمینه نزدیک بودن ظهور داشتند و تاکید مى‌کردند: «مردم از این جریانات پرهیز کنند و مراقب باشند، چون این مطالب با عقاید آن‌ها بازى مى‌کند و باعث تضعیف معتقداتشان مى‌شود».


حجةالاسلام والمسلمین طبسى افزود: بعد از انتقادات و ابراز نگرانى ایشان از جوّ ایجاد شده در ایران، خدمت ایشان عرض کردم، سربازان امام زمان عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف و حوزویان آگاه در سنگرهاى دفاع از مذهب، اعتقادات و مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام محکم ایستاده، تلاش بى‌وقفه دارند و مشغول کار هستند و براى نمونه نشست نقد و بررسى مستند «ظهور بسیار نزدیک است» را براى ایشان تشریح کردم. از بحث‌هایى که بنده درباره شخصیت شعیب بن صالح، سید یمانى و... در این نشست داشتم، گفته و انتقاداتى که از مستندات این آقایان داشتم را عرضه کردم و گفتم در این نشست «مستند ظهور بسیار نزدیک است» مورد نقد قرار گرفت و مستنداتشان تضعیف شد و جلسه مورد استقبال طلاب قرار گرفت و نوارها و سى دى‌هاى آن تکثیر و منتشر شد.

ایشان از این‌که معاونت تهذیب حوزه‌هاى علمیه در مدرسه علمیه فیضیه براى صدها نفر از طلاب و فضلاى حوزه چنین نشستى را برگزار کرده، تقدیر و ابراز خوشحالى نمودند.

حضرت آیة اللّه سیستانى از این‌که بالاخره اگر جریانات انحرافى به وجود آمده، جریاناتى هم در حوزه هست که در مقابل آن‌ها بایستد و مردم را آگاه کند و جلوى این انحرافات را بگیرد بسیار خرسند شدند و بیان داشتند: «شروع این انحرافات از کتاب‌هایى است که به بیان کرامات پرداختند، این کتاب‌ها عقاید مردم را ضعیف مى‌کند».

ایشان تصریح کردند: «در دوران صدام به ندرت از ایران براى ما کتاب مى‌رسید، ولى امروز معمولاً از کتاب‌هایى که در ایران منتشر مى‌شود مطلع هستم و متأسفانه برخى کتاب‌هایى که درباره کرامات و مسایل عرفانى برخى عرفا تالیف مى‌شود، مقدمه جریانات انحرافى است».


ایشان در پایان بار دیگر از موضع‌گیرى حوزه علمیه قم، علیه این مستندات ابراز خرسندى کردند و براى کسانى که مقابل این جریانات انحرافى ایستاده‌اند و روشنگرى مى‌کنند، بسیار دعا کردند.نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مورد مستند "ظهور نزدیک است "


آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در اولین روز از سال جدید با حضور در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران به اهمیت این مسجد اشاره کردند .

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به توزیع گسترده سی دی “ظهور بسیار نزدیک است” آن را مشکوک دانست و ابراز داشت: اینکه سی دی مذکور به صورت میلیونی در میان مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود این سئوال را در ذهن هر انسانی ایجاد می‌کند که هزینه این سی دی از کجا آمده است و هدف از آن چیست؟

مکارم شیرازی با بیان اینکه در این سی دی تطبیق‌های نادرست صورت گرفته است اظهارداشت: در این سی دی بر طبق میل افراد مضامین روایات بر برخی از افراد منطبق شده است و برای ظهور وقت تعیین کرده‌اند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه براساس روایات تعیین وقت برای ظهور کذب و تعیین کنندگان کاذب هستند خاطرنشان کرد: یقین داشته باشید دست خارجی در این مسئله هست اگرچه ممکن است برخی از جوان‌ها به عشق امام زمان این کار را انجام دهند و خودشان هم متوجه دست‌های پشت پرده نباشند.

آیت الله مکارم شیرازی تأکیدکرد: این کارها باعث می‌شود تا مردم امام زمان و ظهور را موهوم تصور کنند زیرا وقتی شما تطبیق انجام دهید اگر این تطبیق درست نباشد به اعتقادات مردم آسیب خواهد زد.

این مرجع تقلید اظهار داشت: باید مراقب این توطئه‌ها بود زیرا این مطالب بی‌پایه و اساس است و براساس روایات، تعیین کنندگان وقت برای ظهور کذاب هستند.

استاد حوزه علميه قم:

مستندات فيلم «ظهور بسيار نزديك است» متقن نيست

خبرگزاري فارس: استاد حوزه علميه قم و پژوهشگر عرصه مهدويت گفت: استنادهايي كه در فيلم «ظهور بسيار نزديك است» مطرح شده از اتقان لازم برخوردار نيست.
به گزارش خبرگزاري فارس از قم به نقل از مركز خبر حوزه، حجت‌الاسلام نجم‌الدين طبسي در نشست نقد فيلم «ظهور بسيار نزديك است» كه در سالن اجتماعات مدرسه علميه فيضيه برگزار شد،‌ با اشاره به تطبيق‌هاي انجام شده در اين فيلم ‌بيان داشت: اينكه تطبيق‌ دادن ما احتمال باشد، اشكال ندارد، ولي اينكه بخواهيم به طور قطع اين تطبيق را ارائه كنيم، اشتباه است. اين تطبيق در مسائل حتمي نيز درست نيست، چه رسد به اينكه در موارد غير حتمي صورت گيرد.

شخصيت شعيب بن صالح

وي درباره شخصيت شعيب كه از نشانه‌هاي ظهور است، اظهار داشت: در روايات اشاره به اصل وجود شيعب‌بن صالح در عصر ظهور شده است، ولي تفصيلات آن حتي در يك روايت صحيح ديده نمي‌شود و در 16 تا 17 نصّي كه وجود دارد، اصل وجود شعيب‌بن صالح درست است كه شخصي پيش از ظهور مي‌آيد. اين محقق و پژوهشگر حوزوي ادامه داد: درباره تفصيلات، روايات كم‌اعتباري است كه تفاوت‌هاي زيادي با هم دارند، از اين رو ما نمي‌توانيم به جمع‌بندي درستي برسيم.

به منابع معتبر استناد كنيم

وي همچنين به رواياتي كه در اين فيلم ساخته شده، اشاره كرد و گفت: به عنوان كسي كه يكي اعضاي نگارنده المعجم بوده و كمتر روايتي درباره مهدويت وجود دارد كه من آن را مطالعه نكرده باشم، مي‌گويم كه اگر بخواهيم مطالبي را مستند نقل كنيم، بايد مؤلف، كتاب، ارزش مؤلف و كتاب در نزد شيعه و سني را در نظر بگيريم تا نتوانند از ما ايراد بگيرند.

ديدگاه اهل سنت نسبت به منبع اصلي فيلم

طبسي با اشاره به استناد‌هايي كه در بيان مصاديق در اين فيلم آورده شده است،‌ گفت: در فيلم «ظهور بسيار نزديك است»، استناد‌هايي به كتاب فتن ابن حمّاد شده است كه پيش از اين استناد‌ها، بايد ديد كه اين كتاب در ميان اهل سنت داراي چه اعتباري است. ذهبي كه از شخصيت‌هاي برجسته اهل‌ سنت است، در‌باره او مي‌گويد «اين كتاب از اعتبار ساقط است، مطالب عجيبي در اين كتاب خوانده‌ام.» وي با بيان اينكه كتاب ابن‌حماد در ميان شيعيان هيچ جايگاهي ندارد، گفت: در كتب شيعي و رجالي ما اينكه كسي متعرض به اين شخص شود و از او تعريف شود و يا حديثي از او آورده شود، نبوده است، تنها علامه مجلسي دو سند مي‌آورد كه در اين دو سنت ابن‌حماد وجود داد‌ ‌ولي از كتاب او سخني آورده نشده است. استاد حوزه علميه قم همچنين به مطالبي كه درباره سيد خراساني در فيلم «ظهور بسيار نزديك است»، بيان شده، اشاره كرد و گفت: درباره خراساني، علما در مقام تطبيق، زماني خراساني را ابومسلم خراساني و برخي آن را برّاف‌ ابن ليف معرفي مي‌كنند، خود ابن طاووس نيز پس از تبيين ويژگي‌هاي خراساني، خود را خراساني معرفي مي‌كند.

سيد حسني ارتباطي به سيد خراساني ندارد

وي با بيان اينكه سيد حسني ارتباطي به سيد خراساني ندارد، اظهار داشت:‌ معتبرترين روايت در ميان شيعيان در اين خصوص كه در كتاب ‌الانوار علامه مجلسي آمده، حركت حسني از مكه آورده شده است و‌ ديگر سخني نمي‌گويد، ما هنوز روايات حسني را نتوانسته‌ايم تثبيت كنيم پس نمي‌توانيم وارد تفصيلات شويم. طبسي افزود: گاهي ائمه اطهار علیه السلام سخن از فرج مي‌كنند ولي منظورشان گشايش است كه گاهي فشار بر شيعه زياد بود كه منظور از فرج، ظهور نيست بلكه گشايش است. وي در ادامه گفت: مرحوم مفيد مي‌گويد كه از علائم ظهور كشته شدن حسني است كه مرحوم ملا صالح مازندراني مي‌گويد «حسني همان نفس زكيه است كه اگر اينگونه باشد،‌ از نشانه‌هاي حتمي ظهور است». اين پژوهشگر افزود: همچنين درباره خطبه‌اي كه در اين فيلم به آن استناد شده است، بايد به ياد داشته باشيم كه علامه مجلسي اين سخن را ساخته غلات مي‌داند و مرحوم ميرزاي قمي نيز بر اين تأكيد مي‌كند. مشكل اساسي اين سخن ابن‌مسعود است كه اين شخص سال 32 فوت شده و اين خطبه در دوران خلافت علی (ع) است كه آن هم در سال 35 است.

آیت الله العظمی سید کاظم حائری

آیت االه العظمی حائری : مطالب نقل شده در این فیلم دروغ است:

«حجت‌الاسلام والمسلمين جواد جعفري» معاون پژوهشي مركز تخصصي مهدويت ضمن اشاره به ديدار خود با «آيت‌الله العظمی سيد كاظم حسيني حائري» از مراجع تقليد شيعيان عراق گفت: آيت‌الله حائري مطالب منتسب به خود در مستند «ظهور بسيار نزديك است» را تكذيب كرد.

در این مستند از آيت‌الله حائري مطالبي مبني بر "سيد خراساني بودن مقام معظم رهبري" نقل شده است؛ اما آيت‌الله حائري شديداً اين نقل خود را تكذيب كرد و اظهار داشت كه فايل صوتي و تصويري ديدار بنده با مقام معظم رهبري موجود است و بنده به هيچ وجه سيدخراساني را به ايشان نسبت نداده‌ام، بلكه فقط درخواست بوسيدن دست آسيب‌ديده ايشان را داشتم چرا كه اين دست نشان جانفشاني ايشان است كه مقام معظم رهبري هم اجازه ندادند و بنده با اجبار توانستم بر دست سالم ايشان بوسه زنم.

جعفري افزود: آيت‌الله حائري ضمن تكذيب سخنان متنسب به خود در اين مستند، گفت: «بنده، هم به لحاظ كبروي و هم به لحاظ صغروي به داستان سيد خراساني نقد جدي دارم». اين سخن بدين معناست كه به نظر ايشان هم از جهت اينكه شخصي با نام سيدخراساني وجود داشته باشد و هم به لحاظ انتساب اين فرد به مقام معظم رهبري ترديد وجود دارد.

اين مدرس حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: آيت‌الله سيد كاظم حائري در اين ديدار به شدت از انتساب اين سخنان به وي ناراحت بوده و تأكيد بسياري بر نشر تكذيبه خود داشت.

دفتر آیت‌الله العظمی بهجت با توجه به نقل قول‌های منتسب به این مرجع تقلید درباره ظهور، مطلبی را منتشر کرده است.


متن این پرسش و پاسخ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله العظمی بهجت(ره) به شرح ذیل است.

سؤال:

از برخی از بزرگان نقل می‌شود که آیت‌الله العظمی بهجت(ره) فرموده‌اند: ما تاکنون به جوان‌ها مژده می‌دادیم که ظهور امام‌زمان(عج) را درک خواهند کرد، اما اکنون به پیرها هم بشارت می‌دهیم که دوران ظهور را خواهند دید؛ آیا این مطلب به آیت‌الله العظمی بهجت(ره) قابل استناد است یا خیر؟

پاسخ:

1ـ اتفاقاً در این باره از آیت‌الله العظمی بهجت(ره) سؤال شد، ایشان فرمودند: آقایی دم محراب مسجد نزد من آمد و به من گفت: به خدمت حضرت علیه‌السلام رسیدم و از ظهور پرسیدم که آیا من ظهور را درک می‌کنم. آنگاه مطالب یاد شده را آیت‌الله العظمی بهجت از این شخص نقل کردند. بنابراین خود آیت‌الله العظمی بهجت(ره) مستقیماً مطلب را نفرمودند، بلکه از شخص دیگری نقل کردند.

2ـ همچنین وی فرمودند:‌ اگر گفتن این مطالب لازم بود من برای شاگردانم می‌گفتم.

3ـ امکان دارد همانگونه که آقا مکرر بیان می‌فرمودند، این مطلب اشاره به ظهور شخصی داشته باشد و نه ظهور عمومی.

4ـ امکان دارد، اینگونه اظهارات از باب «إنّهم یرونه بعیدا و نراه قریبا» باشد.

والله العالم دفتر آية الله العظمي بهجت - رحمه اللهنظر آیت الله استادی درباره «مستند ظهور نزدیک است


بسمه تعالی، سلام علیکم

تفسیر روایات به آنگونه که گوینده مایل است، بدون اینکه صراحتی یا ظهوری و یا حتی احتمال متنابهی بر آن معنی داشته باشد و نیز تطبیق واژه‌ها و یا نام‌هایی را بر موضوعات و یا اشخاصی که احتمال صحت آن تطبیق‌ها از صفر بالاتر نیست و همچنین تمسک به روایات و کتاب‌های غیر معتبر برای اثبات مطالب دینی، اثری جز سست کردن اعتقادات مردم ندارد و متزلزل ساختن عقاید مردم هدف دشمن است که احیاناً توسط دوستان نادان انجام می‌شود و یکی از مصادیق روشن مطالب یاد شده مستند مذکور است، البته باید عرض کنم« فی الصیف ضیًعت اللبن» زودتر از این باید از خواب بیدار می‌شدیم.

آیت الله مکارم در جمع نمازگزاران مسجد جمکران، به اهمیت عبادت در این مسجد پرداخت و اظهار داشت: با وجود وسوسه زیاد دشمنان روز به روز اقبال مردم به این مسجد بیشتر می‌شود و عبادت در مسجد جمکران سراسر توحید است.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به توزیع گسترده سی دی "ظهور بسیار نزدیک است" آن را مشکوک دانست و ابراز داشت: اینکه سی دی مذکور به صورت میلیونی در میان مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود این سئوال را در ذهن هر انسانی ایجاد می‌کند که هزینه این سی دی از کجا آمده است و هدف از آن چیست؟.

مکارم شیرازی با بیان اینکه در این سی دی تطبیق‌های نادرست صورت گرفته است اظهارداشت: در این سی دی بر طبق میل افراد مضامین روایات بر برخی از افراد منطبق شده است و برای ظهور وقت تعیین کرده‌اند.

تعیین وقت برای ظهور کذب است

این مرجع تقلید با بیان اینکه براساس روایات تعیین وقت برای ظهور کذب و تعیین کنندگان کاذب هستند خاطرنشان کرد: یقین داشته باشید دست خارجی در این مسئله هست اگرچه ممکن است برخی از جوان‌ها به عشق امام زمان این کار را انجام دهند و خودشان هم متوجه دست‌های پشت پرده نباشند.
آیت الله مکارم شیرازی تأکیدکرد: این کارها باعث می‌شود تا مردم امام زمان و ظهور را موهوم تصور کنند زیرا وقتی شما تطبیق انجام دهید اگر این تطبیق درست نباشد به اعتقادات مردم آسیب خواهد زد.

این مرجع تقلید اظهار داشت: باید مراقب این توطئه‌ها بود زیرا این مطالب بی‌پایه و اساس است و براساس روایات، تعیین کنندگان وقت برای ظهور کذاب هستند.

به ‌گزارش خبرگزاري فارس از قم، مركز تخصصي مهدويت طي استفتائي از آيت‌الله علوي‌گرگاني نظر ايشان را در مورد مستند «ظهور بسيار نزديك است» جويا شده‌ است.


متن استفتاي ارائه شده به اين شرح است:

با دعا و توفیق سلامتی حضرت عالی، احتراما به استحضار می‌رساند مدتی است فضای جامعه اسلامی با پخش مستندی به نام «ظهور بسیار نزدیک است» از سوی برخی افراد ملتهب گردیده است و با تطبیق‌های نادرست و استناد به برخی از فرمایشات ائمه‌علیه السلام و مراجع و علمای بزرگوار، طوری طراحی نموده‌اند که منجر به تشویش اذهان عمومی شده است.
خواهشمند است نظرات خودتان را جهت راهنمایی و ارشاد این عزیزان و توصیه‌های لازم برای منتظران واقعی امام زمان‌(عج) بیان فرمایید.پاسخ معظم‌ له:
بسمه‌ تعالی

تطبیق این علائم و گفتارها بر مصادیق خاص حدسیاتی است که بر اساس برخی قرائن گفته می‌شود و قطعی نمی‌باشد و نمی‌توان در مورد صحت آن حکم قطعی کرد گر چه عموم مسلمین باید در همه حال خود را برای فرج آقا و مولایمان آماده کنند چرا که برخی علائم ظهور محقق شده و یا در شرف تحقق است اما نمی‌توان تاریخ دقیقی را در مورد زمان ظهور حضرت حجت‌(عج) بیان کرد واین امر به مشیت الهی باز می‌گردد.

امام جمعه مشهد تکذیب کرد

امام جمعه مشهد پخش سخنانی از وی در مستند «ظهور بسیار نزدیک است» را تکذیب کرد.
به‌گزارش مرکز خبر حوزه، دفتر امام جمعه مشهد طی نامه‌ای‌ سخنان نسبت داده شده به امام جمعه مشهد در مستند «ظهور بسیار نزدیک است» را تکذیب کرده‌ است.

در این نامه آیت‌الله علم‌الهدی خطاب به مدیریت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) آورده است: بنده نگفتم مقام معظم رهبری سید خراسانی است و آنچه در آن سی‌دی آمده است را تکذیب می‌کنم.واکنش تند آیت‌الله ری‌شهری به فیلم‌هایی درباره ظهور

آیت‌الله محمد محمدی‌ری‌شهری در مراسم قدردانی از طلاب برگزیده حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم الحسنیعلیه السلام در واکنش به انتشار برخی فیلم‌ها که اخیراً با موضوع «ظهور حضرت ولیعصر(عج)» در جامعه منتشر شده است و با تکذیب آنچه در این زمینه به وی نسبت داده می‌شود، گفت: آنچه در برخی از این فیلم‌ها گفته می‌شود، حرف‌های ضعیف و غیرمستندی است که به لحاظ علمی به آنها نمی‌توان استناد کرد.وی همچنین با ابراز تأسف از انجام اینگونه کارهای غیرفرهنگی گفت: متأسفانه در شرایط موجود از هر امر مقدسی سوءاستفاده می‌شود و البته آرزوی همه ما این است که این انقلاب به انقلاب جهانی حضرت ولیعصر (عج) متصل شود.

خواندن 1676 دفعه
Share this article

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز502
دیروز946
این هفته5717
این ماه16894
جمع بازدیدها304322

1398-10-28
Top