چاپ کردن این صفحه
پیام آیت الله نوری همدانی به مناسبت برگزاری کنگره بزرگداشت مولوی

آیت الله نوري همداني از مراجع تقليد در آستانه ی فرا رسیدن نیمه ی شعبان نسبت به انحرافاتی جدی و بدعت هایی در دین هشدار داد. وی که در هفتمين گفتمان مهدويت در قم حضور یافته بود و به سخنرانی پرداخت،در ابتدا به پيشينه‌ي پيدايش فرقه صوفيه اشاره کرد و نسبت آزادي فعاليت صوفي‌گري در استان قم به شدت واکنش نشان داد. آیت الله نوري همداني گفت: يكي از مشكلات علماي ما از گذشته مساله‌ي صوفي‌گري بود.از زمان امام صادق علیه السلام عده‌اي به نام صوفيه پيدا شدند و امام صادق علیه السلام اعلام كردند اين‌ها دشمنان ما هستند،اگر كسي به آنها گرايش بيابد از دشمنان ما به شمار مي‌رود اما متاسفانه بعدها جرياناتي به وجود آمد كه اين فرقه منحرف تقويت شدند.


وی بسطامي و ابوالخير را از جمله کسانی دانست که صوفی های به عنوان مشایخ خود از آنان شخصيت برجسته‌اي سا خته اند و ادامه داد: مثلا در كتاب تذكره‌الاوليا نوشته شده است كه بارها خدا را در خواب ديده‌ام.

نوری همدانی افزود: به تازگي صوفي‌هاي قم براي بنده چندين برگه ارسال كرده‌اند که اگر پاسخ آنها را ندهيم گمان مي‌كنند ما بر كار آنها صحه گذاشته‌ايم و آنها را تاييد كرده‌ايم.بنا بر این ما حوزويان ناچار هستيم پاسخ دهيم.

در ادامه، آیت الله نوری همدانی مولوی،شاعر ایرانی را صوفی دانست و گفت:مولوي از صوفيان بسيار قهار بود. در اين برگه‌ها ارسالي، از جمله مطالبي كه ذكر كرده‌اند برخي از مثنويات مولوي است.

این مرجع تقلید سپس يادآور شد:اين‌ها ولايت را ولايت نوعي مي‌دانند و شخصيت‌هاي خود را مانند ائمه اطهار علیه السلام قبول دارند و مي‌گويند اينها حي مطلق هستند و درخصوص وحدت وجود مي‌گويند كه پيغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و امير مومنان حضرت علي علیه السلام در هر زماني به صورت يك شخصي در مي‌آيند و امروز هم به صورت مقسوم علي شاه‌گنابادي و مانند آن ظاهر شده‌اند.

در بخش دیگری از موضع گیری های امروز آیت الله نوری همدانی،هم چنین این مرجع تقلید از تصورات نادرست درباره‌ي خشونت و خون‌ريزي امام مهدي پس از ظهور را ابراز نگرانی کرد و زدودن غبار تحريف از معارف مهدوي را خواستار شد.وی گفت:لازم است در حوزه، نهضتي علمي و آموزشي راه اندازي و به صورت كلامي، روايي و تاريخي مطالب مربوط به حضرت حجت ـ عج ـ بررسي شود زيرا ويژگي‌هاي برجسته‌اي در حضرت ولي عصرعج وجود دارد كه بايد براي بشر بيان شود.

آیت الله نوری همدانی با توجه به وجود ديدگاهي كه چهره حضرت مهدي موعودرا خشن و فردي خون‌ريز معرفي مي‌كند،هشدار داد:اين چهره خشن برخلاف سيره ائمه اطهار(ع ) و پيامبر مهربان اسلام (ص ) است؛ آنان مظهر رحمت، لطف و رأفت خداي مهربان در روي زمين بودند. متأسفانه در كشور ما دست‌هايي وجود دارد كه فعاليت مي‌كنند و به دنبال كمرنگ كردن باور و ايمان مردم نسبت به حضرت مهدي موعود ـ عج ـ از راه ترويج انگاره‌هاي نادرست در جامعه هستند.وی خواستار آن شد که «حوزه‌هاي علميه با بررسي شخصيت بي‌مانند حضرت مهدي موعود ـ عج ـ پاسخ مطالب مغرضان را بدهند.»


منبع خبر:
http://www.aftabnews.ir/vdchwmn23xnxz.html

خواندن 487 دفعه
Share this article