پیام حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارکه غدیر

بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم
(قال اللَّه تعالى:اليوم اكملت لكم دينكم واتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا)

و الحمد للَّه الذى جعل من المتمسّكين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة من ولده المعصومين سيّما الامام المبين و الكهف الحصين و غياث المضطرّ المستكين مولانا المهدى بقية اللَّه فى الارضين عليهم افضل صلوات اللَّه تعالى و انبيائه المرسلين و الملائكة المقرّبين .

برادران و خواهران ايمانى! شيعيان مخلص! غديريان پاك گوهر! به همه شما سلام و درود و تبريك و تهنيت عيد اللَّه اكبر عيد اكمال دين، عيد اتمام نعمت و عيد اعلام ولايت.
از ده سال پيش (سال 1420) تاكنون پيشنهاد اختصاص يك دهه تمام به نام دهه غدير با تقديم پيامى جامع اعلام شد.

از آن سال تاكنون هر سال اين برنامه و بزرگداشت دهه مبارك غدير برگزار مى‏شود و همه ساله بر گسترش و رونق و معنويت و بركات آن افزون‏تر مى‏شود و مشاركت مردم بيدار و آگاه بيشتر مى‏گردد.
الحق، اين بزرگداشت، برنامه‏اى است كه سزاوار است در همه ابعاد توسعه پيدا كند و براى مقاصد عالى معرفتى، علمى، تربيتى و برقرارى وحدت بين مسلمين از آن استفاده شايان و كلان بنماييد.
مكتب غدير مكتب جهاد، مكتب ايمان، مكتب قرآن و مكتب همه انبياء است. همه بر سر يك خوان گسترده علم و بصيرت و بينش كه مى‏توان گفت «عرضها عرض السماوات و الارض» يا بيشتر است دعوت مى‏شوند و كرّوبيان و قدسيان در اين مكتب حضور مى‏يابند و از معانى و فيوض معنوى درسها و بهره‏ ها مى‏گيرند.

يكى از علماء مى‏گويد در بغداد و در دكّان صحافى كتابى را ديدم كه پشت آن نوشته شده بود جلد بيست و هشتم از اسناد حديث شريف غدير و پس از آن جلد هم بيست و نهم مى‏باشد. اين مطلب حكايت از اين دارد كه 29 جلد كتاب فقط درباره اسناد اين حديث در آن زمان نوشته شده بود.
اين اجمالى از كثرت اسناد اين حديث و شدت اعتنا و اهتمام علما و محدثين به واقعه تاريخى غدير خم است؛ راجع به متن و اصل خطبه غدير و روايات و احاديث مربوط به آن آنچه تا حال نوشته شد بيش از حد احصاست؛ در باب فنون و علوم مختلف اسلامى از حديث، تفسير، تاريخ، سنت و كلام، همه از غدير گفته‏اند و بسيارى مثل ابن عقده‏ ها تاليف خاصى راجع به آن نگاشته و بيشتر به نام الولايه يا الغدير و در اين عصر هم اخير مثل موسوعة عظيم عبقات الانوار تاليف شده است.

در اين باره، حقير از همه محبّان و شيعيان اميرمؤمنان مى‏خواهم تا آنچه در توان دارند مصروف انجام موارد ذيل نمايند:
1. پدران و مادران، داستان مهم غدير را براى كودكان و نونهالان خود بازگو كنند و آنان را به ولايت حجّت بالغه الهى، آشناتر سازند و از عطر ياد و نام و محبت حضرت على بن ابى طالب عليه افضل التحية و السلام و الگوگيرى از حيات طيّبه حضرتش، جان خود را سرزنده و زندگى خود را پر بركت نمايند و خانه خويش را به نور معرفت علوى و هدايت‏ هاى آسمانى اميرمؤمنان، مزيّن سازند.

2. غدير از اركان شخصيت و هويت مكتب اهل بيت عليهم السلام است؛ بايد روزنامه ‏ها و رسانه‏ ها و سايت‏ها همه در اين دهه از غدير بنويسند و بگويند و حقايق غدير را منتشر كنند. هم چنين منابر و سخنرانى‏ها و همايش‏ها به نام مقدس غدير مزيّن و به آن اختصاص داده شود.

3. بايد غدير در تمام حوزه ‏ها و دانشگاه‏ ها تدريس شود و همگان پيام‏هاى جامع و جهانى آن را دريافت نمايند؛ كرسى‏هاى غديرشناسى در مراكز علمى معتبر، ايجاد گردد و علما، دانشمندان، اساتيد و پژوهشگران، در حد وسع خويش، اقدام به پى‏گيرى و تاسيس اين رشته بسيار مهم در موسسات علمى و پژوهشى مربوطه در سراسر دنيا نمايند.

4. عزيزان من! تمام همت خود را صرف ترويج فرهنگ غدير و معرفت افزايى به آن نماييد كه راه اصلاح ما، تمسّك به غدير است و نردبان سير و ترقى و فتح قله‏ هاى معرفت، غدير است. راه حفظ استقلال و عظمت كشور و دفع استضعاف و استكبار تمسّك به غدير و الهام از مفاهيم غدير است.

در پايان از همه عزيزانى كه افتخار خدمتگزارى به دانشگاه بزرگ غدير را دارند و در ترويج معارف نورانى آن زحمت مى‏شكند به ويژه از علماى اعلام و فضلاى محترم حوزه علميه اصفهان دامت بركاتهم به سهم خود تقدير و تشكر مى‏كنم و براى همه آن از خداوند متعال مزيد عزّت و توفيق و خدمت مسئلت دارم و خود را نيز خادم كوچكى در دربار مقدس قنبر غلام با اخلاص آن حضرت مى‏دانم و به اين توفيق بزرگ افتخار مى‏كنم.


و السّلام عليكم و رحمة اللّه
21 ذى القعده 1430  
لطف اللّه صافى     

خواندن 344 دفعه
Share this article

درباره ما

آيت الله حاج شيخ علي صافي اصفهاني(سرپرست مجموعه ي دارالصادق اصفهان)

مؤسسه دارالصادق (عليه السلام) با قاطعيت تمام اعلام مي کند که يکي از اهداف اين مؤسسه مبارزه فرهنگي با انحراف و منحرف و با بدعت ها و پاسداري قاطع از مکتب نوراني اهل بيت(عليهم السلام) است و تنها به قرآن و عترت تکيه دارد و از آنها کمک مي گيرد و لاغير، لذا در اين راه مقدس هيچگونه ترس و واهمه اي به خود راه نمي دهد و...

ادامه مطلب...

تماس با ما

home-icon- اصفهان، چهارراه عسگریه ، خیابان صغیر اصفهانی ، ابتدای کوچه لاله ، پلاک 70 ، دارالصادق اصفهان

 telephone  32317981 ، 03132317982  

 

   linkdin2  googleplus22  telegram4  twitter2  instagram2  facebook2

 

آمار بازدید کنندگان

امروز1227
دیروز835
این هفته2062
این ماه32084
جمع بازدیدها107400

1398-05-01
Top